Midyelerde (mytilus galloprovincialis, lamarek 1819) bakteriyel kontaminasyon ve bazı ağır metal (cu,pb,zn) bitoakümülasyonu
Bacterial contaminatıon and some heavy metal, (cu,pb,zn) bioacumulation in mussels (mytilus galloprovincialis, lamarck 1819) and seasound variations
  1. Tez No: 33724
  2. Yazar: İSMAİL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KARAÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Trabzon limanı, Yomra Petrol Ofisi sahilleri ile Çamburnu sahillerinden toplanan midyelerin yumuşak dokusunda bulunabilen bakterilerin (Total bakteri, koliform bakteri, Staphylococcus aureus. Vibrio Parahaemolyticus) ve bazı ağır metallerin (Cu, Pb, Zn) birikim düzeyleri ile mevsimlere güre değişimleri araştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre Trabzon limanı ile Petrol Ofisi eahilerinde Staphylococcus aureus ve Vibrio parahaemolyticus sayılarının önerilen limitleri geçtiği ve Çamburnu sahilerinden alınan örneklerin ise bakteriyolojik açıdan temiz olduğu ortaya çıkmıştır. Ağır metal düzeylerinin ise Trabzon limanından alınan midye örneklerinde ortalama Cu 2.129 ug/g, Pb 0.628 ug/g, Zn 16.778 ug/g; Yomra Petrol Ofisi sahillerinde Cu 1.890 ug/g, Pb 0.483 ug/g, Zn 18.326 ug/g ve Çamburnu sahillerinde Cu 8.936 ug/g, Pb 0.628 ug/g, Zn 10.899 ug/g (yaş ağırlık) olarak saptanmıştır. Ayrıca mikroorganizmaların ve ağır metal konsantrasyonlarının mevsimlere göre değişim gösterdikleri görülmüştür. Bulgularımıza göre, ağır metal konsantrasyonları; Zn > Cu > Pb sırasını takip etmektedir. Anahtar kelimeler : Çevre kirliliği, ağır metal, kontaminasyon, midye, biyoakümülas- yon, Myti lus galoprovincial is. bakır, kurşun, çinko, Vibrio, Staphylococcus.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bacterial contamination and some heavy metal, (Cu, Pb, Zn) bioacumulation in muaeala (Mytilue gal loprov inci al is. LAMARCK, 1819) and eeaeound variations. In this study, the accumulation levels of bacteria (Total bacteria, coliform bacteria, Staphylococcus aureus, Vibrio parahaernoly t icus ) and some heavy metals (Cu, Pb, Zn) in soft tissues part of the muesels collected from Trabzon, Yomra Petrol and Camburnu stations were investigated. The results showed that the numbers of Staphylococcus aureus and Vibrio parahaernoly t icus exceeded the proposed limits and the samples got from Camburnu station were clean from the bacter iologic point of view. Mean concantrations of heavy metal in the mussel tissues collected from the various stations were: Cu 2.129 ng/g, Pb 0.628 ng/g, Zn 16.778 ng/g for Trabzon port; Cu 1.890 |ag/g, Pb 0.483 ug/g, Zn 18.326 ug/g for Yomra Petrol Station and Cu 8.936 ug/g, Pb 0.628 ug/g, Zn 10.899 ug/g for Camburnu (wet weight). It was also seen that the concentrations of microorganisms and heavy metals varisd seasonally. According to our result the concentrations of heavy metals were in the order of Zn > Cu > Pb. 'Key words : Environmental pollution, heavy metal, contamination, mussel, bioaccumulat ion, Mytilus gal loprov i ncial isT cupper, lead, zinc, Vibrio, Staphylococcus. VI