Kentiçi toplu taşımada raylı sistemlerin gerekliliği
The Need of rail transit systems in urban transportation
- Tez No: 33692
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BIÇAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Civil Engineering, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada özellikle, gelişmekte olan ülkelerin büyük kentlerinde sanayi gelişimiyle başlayan kentleşmenin beraberinde getirdiği kentsel ulaştırma sorununun raylı taşıma sis temleriyle çözülmesi gerektiği; çeşitli değerlendirme ölçütlerinin, diğer toplutaşım sistemleriyle karşılaştırılması sonucu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu temele dayalı olarak öncelikle kentsel taşımanın tanımı yapılmış, kentsel ulaştırmada istem- sunu özellikleri ana çizgileriyle tanımlandıktan sonra taşıtların hareket serbestlikleri ve yolların korunma biçimlerine göre ulaştırma türleri sınıflandırılmış, bunların her biri özel ölçütlere göre değerlendirilmiştir. l Kentsel raylı sistemlerin öğelerine ve günümüzdeki teknik gelişmelerine değinilmiştir. Daha sonra kentsel toplutaşım sistemlerinin teknolojik, ekonomik ve çevresel özellikler açısından karşılaştırması yapılarak, raylı sistemlerin diğer sistemlere göre durumu irdelenmiştir. Kentsel ulaştırmanın raylı sistemlerle yapılması gerektiği ortaya konulduktan sonra, ülkemizde de uygulamaları bulunan bazı raylı taşıt sistemlerinden "örnekler verilerek ulaştırma politikamız belirtilmiştir. Sonuç bölümünde, tüm bu değerlendirmelerin çerçevesinde varılan sonuçlar özetlenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Need Of Rail Transit Systems In Urban Transportation This thesis begins with definition of transportation problem which is an important question in the big cities of countries and presents a description and devolopment of urban transit systems in our country and the world. It explains a classification and characteristics of transit systems in urban transportation also. Especially, here transport systems were compared as technologial, economic and ecological characteristics. The elements of rail transit systems were explained and informed about Ankara underground system and istanbul Boğaz tube railway transit system. Briefly high- capacity transportation request in the big cities can be provided with rail transit systems only. VII