Benzin motoru çevrimlerinin bilgisayarla hesabı
The Calcilation of spark ignition of engine cycles using computer
- Tez No: 33693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Benzin Motoru Çevrimlerinin Bilgisayarla Hesabı Günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak motorlarda yapılan çeşitli araştırmalarda bilgisayar kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Bu amaçla, Benzin motoru çevrim hesaplarının kısa zamanda ve doğru bir şekilde gerçekleştiren çeşitli programlar yapılmaktadır. Bu çalışmada, Benzin motoru çevrimlerinin hesabı için yeni bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Programdan elde edilen sonuçlar, yapılan bir deneysel çalışma ve daha önce yapılan başka bir programın sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçta, geliştirilen yeni programın motor devir sayısı nominale yaklaşırken hassas sonuç verdiği görülmüştür. Ancak daha doğru sonuçlar elde etmek amacıyla gerçek bir taşıt benzin motoru için deneysel ve teorik bir çalışmanın yapıl - ası gerekir Anahtar Kelimeler : Yanma, çevrim hesabı, serbest ısı eğrisi, özgül ısı, effektif güç, özgül yakıt tüketimi
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Calculation of Spark Ignition Engine Cycles Using Computer Nowadays» it is necessary to use computers in the engi ne researches. For that reason» various programmes which calculate spark ignition cycle rapidly and correctly have been improved. The results taken from the new programme ha ve been compared with the experimental and with the resuls of another computer programme done before. Finally» the new programme has given good results» as the engine speed is closing to nominal speed. However» in order to get more realistic results» an experimental and theoretical studies must be done for a real vehicle spark ignition engine. Key words : Combustion» cycle calculation» heat release curve» specific energy» effective power, spesific fuel consumption. VI