Kiral simetrik schiff bazlarının lineer olmayan optik özelliklerinin teorik olarak hesaplanması
Symmetric chiral schiff base theoretical calculation of nonlinear optical properties
- Tez No: 336922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIVILCIM ŞENDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak, kiral simetrik diimin bileşiklerinin elde edilmesinde başlangıç maddesi olarak kullanılan 5,5?-Metilen-bis-salisilaldehit bileşiğinin yapı parametreleri ( bağ açısı, bağ uzunluğu ) HF ve B3LYP/6-311+g(d,p) seviyesinde hesaplandı. Çalışma grubumuz tarafından daha önceden başlangıç maddesinden sentezlenen 3 yeni kiral simetrik diimin bileşiklerinin (4-metoksi-?-metilbenzilamin, 3,3-dimetil-2-bütilamin ve ?-metilbenzil amin ) DFT ve HF metodları kullanılarak bazı lineer olmayan optik özellikleri ( örneğin dipol moment, doğrusal polarizibite ve ilk hiperpolarizabilite gibi ) ve bileşiklerin HOMO-LUMO enerji aralıkları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural parameters (bond length, bond angle) of 5,5?-Methylene-bis-salicylaldehyde compound, which was used as the starting material for obtaining the chiral symetric diimin compounds by the HF and B3LYP/6-311+g(d,p) were calculated. Some of the nonlinear optical properties (for example dipol moment, linear polorizability and hyperpolarizability and HOMO-LUMO energy gaps of 3 new chiral symetric diimin compounds (4-metoxy-?-methylbenzylamine, 3,3-Dimethyl-2-butylamine, ?-methylbenzylamine ) synthesized by our group from the starting material have been calculated by DFT and HF metods.