Dıesel motoru çevrimlerinin bilgisayarla hesabı
  1. Tez No: 33703
  2. Yazar: FATMA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Diesel Motoru Çevrimlerinin Bilgisayarla Hesaplanması Diesel motor çevrimlerinin bilgisayarla hesaplanması diesel motoru araştırmalarına hız kazandırmıştır, Bu nedenle daha gerçekçi sonuçlar verecek programlar geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada yeni bir metot kullanılmıştır ve elde edilen sonuçlar, deneysel sonuçlarla ve daha önce yapılmış olan teorik bir çalışmanın sonuçlarıyla karşılaştırılarak irdelenmiştir. Sonuç olarak, yeni metodun motor devir sayısı nominale yaklaşırken uyumlu sonuçlar verdiği görülmüştür. Ancak tek silindirli deney motoru için girilen ampirik değerler, çok silindirli taşıt motorları için verilen değerlerden alınmıştır. Bu nedenle, sunulan hesaplama metodunun çok silindirli taşıt motorları için daha doğru sonuçlar vereceği beklenebilir. Anahtar Kelimeler : İçten yanmalı motor, motor çevrimi, iç enerji, entalpi, özgül ısı, serbest ısı oranı, bozunum, effektif güç, özgül yakıt tüketimi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Calculation of Diesel Engine Cycle Using Computer. The calculation of a diesel engine cycle using compu ters, provide both easiness and speed in the diesel engine studies. For that reason, it is being tried to improve more realistic studies. In this study, a new method has been used and the re sults have been discussed in comparison with the experimen tal resuls and with results obtained from another theoreti cal study done before. Consequently, while the engine speed is rising to nominal engine speed, it is observed that the new method has given good results. However, the ampi rical datas entered for the one cylinder experimental engine, has been taken from the datas given for multicylinder vehicle engines. For this reason, it is expected that the presented calculation method could give more accurate results for multicylinder vehicle engines. Key Words : Internal combustion engine, engine cycle, internal energy, enthalpy, spesicic energy the rate of heat release, dissociation, effective power, specific fuel consumption, VI