İmalat lojistiğinde kablosuz sensör ağı kullanımı için bütünleşik servis yönelimli bilişim yapısı
Integrated service-oriented information structure for use of wireless sensor network in manufacturing logistics
- Tez No: 337033
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TORKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İmalat sistemlerinin bilgi teknolojileri ile desteklenmesi, otomasyon sistemlerinin gelişimi için günümüzde önemli bir faktördür. Otomasyon teknolojilerinin mevcut atölye ortamlarına uygulanması için gereken bilgi, enerji ve altyapı çok maliyetli olabilir. Atölye ortamlarının mevcut yapısını bozmadan geliştirilecek bir sistem mevcut sistemlerde daha az müdahale gerektireceğinden daha çok tercih edilebilir. Bu nedenle modüler bir sistem diğer sistemlere göre daha avantajlı olabilmektedir.Atölye ortamlarında yaşanan problemlerin azaltılması, hızlı çözüm bulunabilmesi ve takip edilebilmesi için günümüzde kullanılmakta olan sistemler yetersiz kalmaktadır. İnsan gücü ile yapılan takip işlemleri hem hatalı hem de zaman alıcı olmaktadır. İnsan gücü ile yapılan işlemlerin dışında, mevcut sistemlerin takip mekanizmaları yerel çözümler sunmaktadır ancak merkezi olamamaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı merkezi bir bilgi sisteminin gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Endüstriyel ortamlar için günümüzde kullanımı gittikçe artan kablosuz sensör ağları atölyelerde karşılaşılan bu tip problemlere oldukça uygun bir alt yapı sağlamaktadır.Bir montaj atölyesi için tasarlanan bu sistem atölye ortamında ihtiyaç duyulabilecek bir takım bilgilerin toplanmasına yardımcı olmaktadır. Tasarlanan sistem kablosuz bir sensör alt yapısı ile oluşturulmuştur. Zeki nesneler oluşturularak bu nesnelere bir takım sensörler bağlanmıştır. Böylece bir iş istasyonunda gerçekleşen olaylar otomatik olarak yakalanabilmektedir. Yazılımsal olarak tasarlanan bilgi altyapısı, tüm bu sensörlerden elde edilen verileri hızlı ve düzgün bir yapıda istenilen noktalara taşıyabilmektedir. Böylelikle sağlanan bilgi altyapısı ile atölye ortamlarında gerçek zamanlı izleme yapılabilmiştir. Yönetilebilirlik arttırılmış, yaşanabilecek darboğazlar anlık olarak görülebilir hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, supporting manufacturing systems with information technologies is an important factor for automation systems? development. The information, energy and infrastructure that are necessary in order to implement the automation technologies to the existing workshop environment may be too costly. Since a system to be developed by keeping the existing structure requires less intervention than the current systems do, it is more preferable. For that reason a modular system can be more advantageous than the other systems.The systems that are being used to decrease, to find quick solutions and to track the problems that occur in workshop environments remain insufficient. Tracking processes manually are both time consuming and inaccurate. The existing systems? tracking mechanisms, apart from processes manually conducted, offer local but none-central solutions. Because of all these reasons mentioned above, a central information system became a necessity. The wireless sensor networks, which are being used increasingly in industrial environments, are providing a highly suitable infrastructure for the problems encountered in workshops.This system, which is designed for an assembly workshop, assists to collect some information that may be necessary in the workshop environment. The designed system is developed through a wireless sensor infrastructure. Some sensors are connected to the created smart objects. Thus, the events occurring in a workstation can be captured automatically. The information infrastructure designed as a software can rapidly transmit all the data collected from these sensors in an appropriate format to the desired points. In this manner, a real time monitoring has become possible in the workshop environment through the provided information infrastructure. Manageability has been increased, possible bottlenecks have become identifiable in real time.