PET/BT merkezinde radyasyon düzeylerinin ölçülmesi ve personel güvenliği
Measurement of radiation levels and staff safety in the PET/BT centre
- Tez No: 337069
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH SERAP EREEŞ, PROF. DR. TURGAY KARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmada Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi PET/BT (Pozitron Emisyon Tomografi/Bilgisayarlı Tomografi) merkezinde personelin aldığı radyasyon dozunun TLD (termolüminesans dozimetre TLD-100) ve ED (elektronik dozimetre) kullanılarak belirlenmesi hedeflenmiştir. PET/BT merkezinde çalışan personelin tüm vücut, göz, tiroid ve en fazla radyasyona maruz kalan el dozları TLD-100 ile ayrı ayrı ölçülmüştür. Personellerin yaptığı rutin işler F-18 FDG (Florodeoksiglukoz) hazırlama (hasta dozu ayarlama ve hasta dozu taşıma), FDG enjeksiyonu, hasta görüntüleme olarak sınıflandırılmıştır. Uygulamalar gerçekleştirilirken geçen süreler kaydedilmiştir. Bu işlemlerin her biri için tüm vücut, göz, tiroid ve ellere TLD? ler yerleştirilmiştir. Dozimetreler kullanılmadan önce 400ºC?de 1 saat ve 100ºC?de 2 saat olacak şekilde tavlanmıştır. Harshaw 3500 TLD okuyucu sisteminde 10ºC/s ısıtma hızı kullanılarak 50 ? 300 ºC arasında dozimetrelerin termolüminesans ışıma eğrileri kaydedilerek radyasyon dozları belirlenmiştir. Aynı zamanda BT (Bilgisayarlı Tomografi)?den kaynaklanan saçılmış radyasyon dozlarını tespit edebilmek için BT odasında hastadan 0.25. 0.5, 1.00m mesafelere TL dozimetreler yerleştirilmiştir. Böylelikle çalışan personelin aldığı aylık ve yıllık alınan radyasyon dozları belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlardan en yüksek aylık radyasyon dozlarının radyoaktif maddeyle en uzun ve en yakın teması olan ellere ait olduğu tespit edilmiştir. Enjeksiyon yapan personelin sağ elinin doz miktarı 1.7 mGy ve sol elin doz miktarı 2.36 mGy olarak hesaplanmıştır. Aynı şekilde laborantın sağ elinin doz miktarı 8.8 mGy ve sol elinin doz miktarı 6.04 mGy olarak belirlenmiştir. Benzer şekilde en düşük aylık radyasyon dozları laboratuvar tüm vücut dozu 0.29 mGy, enjeksiyon tiroid dozu 0.32 mGy ve laboratuvar tiroid dozu 0.36 mGy olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine the radiotion doses received by staff in Celal Bayar University Hospital PET-CT (Positron Emission Tomography/Computed Tomography) using TLD (thermoluminescent dosimeter-TLD100) and ED (electronic dosimeter). Doses of all bodies, eyes,thyroids and hands (hand is the most exposed to radiation) of each staff was measured using TLD100. The routine works of the staff are classified as preparing FDG (setting patient dose and carrying patient dose), injection of F-18 FDG (Fluorodeoxyglucose) and monitoring patient. Elapsed time in each process was registered. For each of these process, calibrated TLDs is placed to all body, eye, thyroid and fingers of the staff. Dosimeters were annealed for 1 hour at 400 ºC and 2 hours at 100ºC before use. TL glow curves of the dosimeters were registered from 50 to 350 º C with a heating rate of 2ºC/s in Harshaw TLD 3500 reader, and the radiation doses were calculated. In addition, TLD dosimeters were placed to distances of 0.25. 0.5, 1.00 m from patients in order to assess the scattered radiation doses resulted from CT (Computed Tomography) room. In this case, the monthly and annual radiation doses received by the personnel were determined. Results obtained from the current study were showed that the highest radiation doses were received by the hands of the personnel who were exposed the radiation for longest time. The doses received by the right and left hands of the personnel applying injection were assessed to be 1.7 mGy and 2.36 mGy, respectively. Similarly, the dose received by the right and left hands of technician were measured as 8.8 mGy and 6.04 mGy, respectively. The lowest radiation doses were determined as 0.29mGy for all body, 0.32 mGy for thyroid during injection and 0.36 mGy for thyroid while in the laboratory.