Stronsiyumun modifiye edilmiş diatomite toprağı üzerindeki adsorpsiyon davranışlarının incelenmesi
Investigation of strontium adsorption behaviours on the modified diatomite
  1. Tez No: 337076
  2. Yazar: TUĞÇE ÖLÇÜCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMRAN HİÇSÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yeryüzü için büyük sıkıntıya neden olan radyoaktif atıklar dediğimiz sıvı atık grubunun daha az hacim kaplaması için katı hale getirilmesinde ve atığın aktifliğinin azaltılmasında en sık başvurulan yöntem adsorpsiyondur.Bu çalışmada, diatomite toprağı ve 2-okso-glutarik asit ile modifiye edilmiş olan her iki adsorbanın kesikli sistemde sulu çözeltiden stronsiyum adsorpsiyonla uzaklaştırılabilmesinde kullanımı araştırılmıştır. Bu adsorbanların pH, yoğunluk ve katyon değişim kapasiteleri tespit edilmiş ve kimyasal karakterizasyonu için BET, SEM, XRD ve FITR tekniklerinden yararlanılmıştır. Çalışmada adsorpsiyona etki eden; adsorban miktarı, çalkalama süresi, organik miktarı, çözelti pH?si, başlangıç stronsiyum konsantrasyonu ve sıcaklık gibi parametreler incelenmiştir. Optimum adsorpsiyon koşulları, diatomit için; miktar: 0,25 g, zaman: 180 dk, pH: 7, Sr konsantrasyonu: 50 ppm, sıcaklık: 25 0C olarak tespit edilmiştir. Adsorpsiyon verimi % 74,1±2,6 dir. Organik modifiye edilen diatomit için: miktar: 0,25 g, zaman: 180 dk, organik konsantrasyonu: %5, pH: 7, Sr konsantarsyonu: 50 ppm, sıcaklık: 25 0C olarak tespit edilmiştir. Adsorpsiyon verimi % 77,9±1,4? dir. Her ikisi için adsorpsiyon kinetiği yalancı 2. mertebeye uymaktadır. Adsorpsiyonun her iki adsorban için de Freundlich izotermine uyduğu belirlenmiştir. Sıcaklık verilerinden diatomit için entalpi değişimi= 22,94 kJ/mol, entropi değişimi= 0,12 kJ/molK ve Gibs enerji değişmim= -13,71 kJ/mol, organikli için entalpi = 109,96 kJ/mol, entropi= 0,41kJ/molK ve Gibss= -12,22 kJ/mol hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Radioactive waste is the major cause of pollution on the earth soil and it?s in the liquid waste groups. The Method of adsorption is used for making radioactive waste less active and reducing the volume of radioactive waste by making it solid-state.In this study, both diatomite and adsorbent modified with the 2-okso-glutarik acid was used with batch system for removal of strontium from aqueous solutions. The pH, density and cation exchange capacity of the these adsorbents was determined. The XRF, BET, SEM, XRD ve FTIR techniques were used for chemical characterization. In this study, the paramaters like, the amount of adsorbent, shaking time, the amount of organic, the pH of solution, initial strontium concentration and temperature that affect adsorption were investigated. Optimum adsorption conditions for diatomite were found as amount 0,25 g, time 180 min., pH 7, Sr conc. 50 ppm, temperature 25 ?C. Adsorption efficiency is 74,1±2,6%. Optimum adsorption conditions for diatomite modified with organic were determined as amount 0,25 g, time 180 min., organic concentration 5%, pH 7, Sr conc. 50 ppm, temperature 25 0 C. Adsorption efficiency is 77,9±1,4%. For both of them, adsorption kinetics fitted with the pseudo second order model. The adsorption characterization for two material was determined appropriate to Freundlich isoterm models. Using with the temperature data, ?Ho= 22,94 kJ/mol, ?S O = 0,12k J/molK ?Go= -13,71 kJ/mol for diatimite, ?Ho= 109,96 kJ/mol, ?SO= 0,41 kJ/molK and ?Go= -12,22 kJ/mol for modified diatimite, respectively