Z=28-50 bölgesindeki R süreci çekirdeklerde Gamow Teller geçiş özelliklerinin Pyatov yöntemiyle incelenmesi
The study of Gamow-Teller transition properties in R-process nuclei in the region of Z=28-50 by Pyatov method
- Tez No: 337075
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, 100-130Ru izotoplarının Gamow-Teller geçiş özellikleri Pyatov Yöntemi kullanılarak ve parçacık-deşik etkileşmesi göz önüne alınarak incelenmiştir. Bu amaçla, öncelikle 100-130Ru izotoplarının Gamow-Teller ß- geçiş şiddet dağılımları hesaplanmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında, 100-130Ru izotoplarının Gamow-Teller ß- geçişlerinin log(ft) değerleri ile 90-98Ru çekirdeklerinin Gamow-Teller ß+ geçişleri için log(ft) değerleri hesaplanmış ve literatürde mevcut olan deneysel değerlerle karşılaştırılmıştır. Hesaplama sonuçlarına göre, burada ele alınan Ru çekirdeklerindeki GT şiddeti parçalanması literatürde olduğu gibi birçok GT durumları üzerinden gerçekleşmektedir. Ele alınan Ru izotoplarında 120Ru izotopuna kadar GT durumlarının daha çok 7.5-15 MeV aralığında yoğunlaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the properties of Gamow-Teller transition in 100-130Ru isotopes have been studied by using Pyatov Method and considering particle-hole interaction (ph). In this respect, first of all, the GT ß- strength distiributions have been calculated for 100-130Ru isotopes. In the second part of the study, the log(ft) values for GT ß- transition of 100-130Ru isotopes and the log(ft) values for GT ß+ transition of 90-98Ru isotopes have been calculated and compared with the corresponding experimental values. According to our calculation results, GT fragmentation is seen over many states in Ru isotopes considered in this study as it was done in literature. Moreover, GT 1+ states have been concentrated on the energy range of 7.5-15 MeV in Ru isotopes up to A=122.