Küre yüzeyi üzerinde apollonius eğrileri
Apollonius curves on the sphere surface
- Tez No: 337092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Birim Küre Yüzeyi üzerinde Apollonius Eğrileri ile ilgili olan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, vektörler ile ilgili bazı temel kavramlardan bahsedilmiştir. Ayrıca bu bölümde, eğriler ile ilgili çalışmamızda esas alınan bazı tanım ve teoremler ifade edilmiştir.İkinci bölümde, Öklid düzleminde, Öklid uzayında ve Öklid uzayının düzleminde Apollonius eğrileri ve yüzeyleri verilmiş ve ilgili teoremler ifade ve ispat edilmiştir. Ayıca, bu uzaylardaki Apollonius eğrileri ve yüzeyleri ile ilgili örnekler verilmiştir.Üçüncü bölümde, Öklid düzleminde ve 3-boyutlu Öklid uzayında tanımlanan Apollonius eğrilerine benzer olarak, birim küre yüzeyi üzerinde küresel Apollonius eğrileri tanımlanmış ve ilgili teoremler ifade ve ispat edilmiştir. Ayrıca, bu birim küre yüzeyi üzerinde Apollonius eğrileri ile ilgili örnekler verilmiştir. Elde edilen sonuçlar herhangi bir küre yüzeyi üzerinde de geçerlidir.
Özet (Çeviri)
This study which is related to the Apollonius curves on the unit sphere surface S^2 consists of three chapters.In the first chapter, basic concepts of vectors are mentioned. Also in this chapter, some definitions and theorems of curves which are essential for our study are mentioned.In the second chapter, Apollonius curves and surfaces are defined in the Euclidean plane R^2, Euclidean space R^3, and the plane z=sy of Euclidean space R^3, and the related theorems are given and proved. Furthermore, the examples of Apollonius curves and surfaces are given in these spaces.In the third chapter, as similar of Apollonius curves which are defined in the Euclidean plane and the Euclidean space, spherical Apollonius curves on the unit sphere surface S^2 are defined and the related theorems are given and proved. Furthermore, the examples of Apollonius curves are given on this surface. The results obtained are also valid on any surface of a sphere.