Bazı yeni N-,S-, O- sübstitüe benzokinonların sentezi
Bazi yeni N-,S-, O- sübstitüe benzokinonlarin sentezi
  1. Tez No: 337132
  2. Yazar: YAĞMUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL İBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, geniş bir uygulama alanına sahip olan kinon bileşiklerinde p-kloranilin S-, O-, N- nükleofilleri ile reaksiyonlarının incelenmesi ve bilinmeyen yeni S-sübstitüe , O- sübstitüe ve N- sübstitüe kinon bileşiklerinin sentezlenmesidir.Bu çalışmada, S-, O-, N- nükleofilleri ile halokinon bileşiklerinin çeşitli reaksiyonları sonucu yeni sübstitüe kinon bileşikleri sentezlendi. Yeni kinon bileşiklerinin sentezlenmesinde; başlangıç maddesi olarak 2,3,5,6-tetrakloro-1,4-benzokinon (p-kloranil) bileşiği kullanıldı. p-Kloranil (1) bileşiğinin 2-etilhekzantiyol ile sentez yöntemi 2?e göre reaksiyonundan yeni 3-kloro-2,5,6 tris(2-etil-hekzantiyo)-2,5-dien-1,4-dion (2) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin 2 etilhekzantiyol ile sentez yöntemi 3?e göre reaksiyonundan yeni 3-etoksi-2,5,6-tris(2-etil-hekzantiyo)-2,5-dien-1,4-dion (3) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin 2,5-diklorobenzentiyol ile sentez yöntemi 3?e göre reaksiyonundan yeni 2,3,5,6-tetrakis(2,5 diklorofeniltiyo)-2,5-dien-1,4-dion (4) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin 5-amino-2-metoksipiridin ile sentez yöntemi 1?e göre reaksiyonundan yeni 3,6-dikloro-2,5 bis(6-metoksipiriin-3-amino)-2,5-dien-1,4-dion (5) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin ß-alanin metil ester hidroklorür ile sentez yöntemi 2?ye göre reaksiyonundan 3-[5-kloro-2-metoksi-4-(2-metoksikarbonil-etilamino)-3,6-diokso-siklohekza-1,4-dienilamino]-propionik asit metil ester (6) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin ß-alanin etil ester hidroklorür ile sentez yöntemi 4?e göre reaksiyonundan 3-[2,5-Dikloro-4-(2-etoksikarbonil-etilamino)-3,6-diokso-siklohekza-1,4-dienilamino]-propionik asit etil ester (7) bileşiği sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin 1,4 bütanditiyol ile sentez yöntemi 1?e göre reaksiyonundan yeni 10,11,22,23-tetrakloro2,7,14,19-tetratiya-trisiklo[18,4,0,08,13]tetrakosa-1(20),8(13),10,22-tetraen-9,12,21,24-tetraone (8) ve 2,3,4,5,9,10,11,12-oktahidro-1,6,8,13-tetratiya-benzo[1,2;4,5]disiklooktan-7,14-dion (9) bileşikleri sentezlendi. p-Kloranil (1) bileşiğinin 1-(4-nitrofenil)piperazin ile sentez yöntemi 1?ye göre reaksiyonundan yeni 3,6-dikloro-2,5 bis(1-(4-nitrofenil)piperazinil-2,5-dien-1,4-dion (10) bileşikleri sentezlendi. Sentezlenen yeni kinon bileşikleri kromatografik yöntemlerle saflaştırıldı. Bu bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler (FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS) kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the reactions of p-chloranil which is one of the important quinone compounds wide application area with some S-, O-, N- nucleophiles and to synthesize new S-substituted , O-substituted and N- substituted quinone compounds.In this study, the new substituted-quinone compounds were synthesized by the reactions of S-, O-, N- nucleophiles with haloquinones. 2,3,5,6-Tetrachloro-1,4-benzoquinone (p-chloranil) (1) was used as starting material for synthesis of new quinone compounds. The new 3-chloro-2,5,6 tris(2-ethyl-hexanethio)-2,5-diene-1,4-dione (2) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with 2-ethylhexane according to synthesis method 2. The new 3-ethoxy-2,5,6 tris(2-ethyl-hexanethio)-2,5-diene-1,4-dione (3) compound was synthesized by reaction of p-chloranil (1) with 2-ethylhexane according to the synthesis method 3. The new 2,3,5,6-tetrakis(2,5-dichlorofeniylethio)-2,5-diene-1,4-dione (4) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with 2,5-dichlorobenzenethiol according to the synthesis method 3. The new 2,5-Dichloro-3,6-bis-(6-methoxy-pyridin-3-ylamino)-[1,4]benzoquinone (5) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with 5-amino-2-metoxypiridine according to the synthesis method 1. The new 3-[5-chloro-2-methoxy-4-(2-methoxycarbonyl-ethylamino)-3,6-dioxo-cyclohexa-1,4-dienylamino]-propionic acid methyl ester (6) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with ß-alanine methyl ester hydrochloride according to the synthesis method 2. The 3-[2,5-Dichloro-4-(2-ethoxycarbonyl-ethylamino)-3,6-dioxo-cyclohexa-1,4-dienylamino]-propionic acid ethyl ester (7) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with ß-alanine ethyl ester hydrochloride according to the synthesis method 4. The new 10,11,22,23-tetrachloro-2,7,14,19-tetrathia-tricyclo[18.4.0.08,13]tetracosa-1(20),8(13),10,22-tetraene-9,12,21,24-tetraone (8), unknown 2,3,4,5,9,10,11,12-octahydro-1,6,8,13-tetrathia-benzo[1,2;4,5]dicyclooctene-7,14-dione (9) compounds were synthesized method 1. The new 3,6 dichloro-2,5 bis(1-(4-nitrophenyl)piperazinily-2,5-diene-1,4-dione (10) compound was synthesized by the reaction of p-chloranil (1) with 1-(4-nitrophenyl)piperazine according to the synthesis method 1. The novel synthesized quinone compounds were purified by chromatographic methods. The structures of these compounds were determined by using spectroscopic methods (FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS)