Düşük boyutlu yarıiletken yapıların modülasyon spektroskopisi ile incelenmesi
Investigation of low dimensional semiconductor structures by modulation spectroscopy
- Tez No: 337140
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, farklı yapıdaki örnekler modülasyon spektroskopisi ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular örneklerin külçe, katkılı ya da katkısız kuantum kuyusu olmasına bağlı olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, bu tekniklerin çok basit külçe yapılı ve karmaşık aygıt yapılarına sahip örneklerin karakterizasyonunda kullanılabileceğini göstermiştir. Modülasyon spektrumlarında gözlenen sinyal şekilleri, farklı yaklaşımlarla analiz edilerek örnekleri oluşturan yarıiletkenlerdeki optik geçişler irdelenmiştir. Modülasyon spektrumlarının analizi ile elde edilen optik geçiş enerjileri, foto ışıma spektrumlarıyla kıyaslanarak yorumlanmıştır. Ayrıca iç elektrik alanı Franz-Keldysh salınımlarının analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In these studies, various dilute bismuth and nitrogen containing samples were investigated by modulation spectroscopy. Photoreflectance and contactless electroreflectance results were analyzed depending on bulk, doped and undoped quantum well structures. The experimental results show that modulation spectroscopy can be used to characterize simple bulk and complex device structures. Optical transition line shape of semiconductor structures in the modulation spectra was investigated using under different approaches. Optical transition energy determined from modulation spectrum analysis was compared with photo-luminescence optical transition energy and interpreted. Also, built-in electric field was determined Franz-Keldysh oscillation analysis in modulation spectrum.