R-cebiroid çaprazlanmış modüllerinin kategoriksel özellikleri
Categorical properties of crossed modules of R-algebroids
  1. Tez No: 337219
  2. Yazar: OSMAN AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM İLKER AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kategoriler, funktorlar, R-cebir, R-kategori, R-cebiroid, R-funktor, altcebiroid, çift yönlü ideal, bölüm cebiroidleri, cebiroidlerin birbirine etkisi ve cebiroid modüllerinin tanımları ve temel özellikleri verildi. İkinci bölümde, R-cebiroid ön-çaprazlanmış ve çaprazlanmış modülleri, temel özellikleri, bir ön-çaprazlanmış modülün Peiffer ideali ve Peiffer ideali ile bir ön-çaprazlanmış modülden çaprazlanmış modül elde edilişi yer almaktadır. Üçüncü bölümde, R-cebiroidler üzerine serbest modüller, R-cebiroidler üzerine serbest ön-çaprazlanmış ve çaprazlanmış modüller, R-cebiroidler üzerine geri çekme çaprazlanmış modülleri ve indirgenmiş çaprazlanmış modüller incelenmiştir. Dördüncü bölümde, iki R-cebiroidin serbest çarpımını ve iki R-cebiroid çaprazlanmış modülünün eş çarpımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, the definitions and basic properties of subjects such as category, functor, R-algebra, R-category, R-algebroid, R-functor, subalgebroid, two sided ideal, quotient algebroid, the action of an algebroid on another algebroid and algebroid modules are given. In the second chapter, pre-crossed and crossed modules of R-algebroids, their basic properties, the Peiffer ideal of a pre-crossed module and the construction of a crossed module from a pre-crossed module by Peiffer ideal are examined. In the third chapter, free modules of R-algebroids, free pre-crossed and crossed modulesof R-algebroids, pullback crossed modules of R-algebroids and induced crossed modules of R-algebroids are examined. In the fourth chapter, free product two R-algebroids and coproduct of two crossed modules of R-algebroids are examined.