Kronik obstrüktif akciğer hastalığında aneminin nonfonksiyonel parametrelere etkisi
Effect of anemia on nonfunctional parameters in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 337251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAN MÜSELLİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
KOAH'lı Hastalarda Aneminin Nonfonksiyonel Parametrelere EtkisiSon yıllarda KOAH'ın akciğere sınırlı olmayıp sistemik bir inflamasyon sergilediği saptanmış ve komorbid hastalıkların KOAH üzerindeki etkileri daha iyi anlaşılmıştır. Anemi gelişiminde etkili olan faktörler ve aneminin çeşitli parametrelere etkisi hakkında az sayıda çalışma bulunmaktadır ve literatürdeki sonuçlar da çelişkilidir.Çalışmamızda KOAH'da görülen komorbiditelerden, anemi gelişimine etkili olan faktörler ve aneminin egzersiz kapasitesi, yaşam kalitesi ile BODE indeksi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya en az orta şiddette KOAH tanısı almış olan ve son 6 haftadır stabil dönemdeki 72 hasta dahil edilmiştir. Hastalar anemik ve anemik olmayan grup olarak iki gruba ayrılmış, tüm hastalara altı dakika yürüme testi, St.
Özet (Çeviri)
Effect of Anemia on Nonfunctional Parameters in Patients with Chronic Obstructive Pulmonary DiseaseChronic obstructive pulmonary disease (COPD) is not limited to the respiratory system and causes a systemic inflammation. There has been made progress in the understanding of the effects of comorbidities on COPD. Anemia is one of the comorbidities in COPD and can be related to many factors. This is an essential area of topic to discuss with some paradoxical statements in the literature.The aim of the our study was to evaluate the etiology of anemia in COPD patients and the effect of anemia on exercise capacity, quality of life and BODE index in this patient population.We have included 72 patients with a diagnosis of at least moderate COPD in the study. All patients had stable disease during the last 6 weeks. The patients were divided in 2 groups: anemic and nonanemic patients. Six-minute walking test was performed and Saint George Respiratory Questionnaire (SGRQ) was administered to all patients. BODE indexes were calculated.