Kronik obstrüktif akciğer hastalığı'nda hemoglobin düzeyleri,6 dakika yürüme testi ve mmrc dispne skoru'nun klinik önemi
Hemoglobin levels in chronic obstructive pulmonary disease, 6 minute walk test and clinical importance of mmrc dyspnea score
  1. Tez No: 511606
  2. Yazar: ÖZGE ÜNAL BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: UZMAN HATİCE TÜRKER, UZMAN BİRSEN OCAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: KOAH hastalarında aneminin tahmin edilenden daha sık görülen sistemik bir bulgu olarak artmış mortalite ve azalmış egzersiz kapasitesi için bağımsız bir risk faktörü olup olmadığını saptamak. Yöntem ve Gereçler: Dizayn: Prospektif klinik çalışma Yer: Sağlık Bakanlığı Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Göğüs Hastalıkları Kliniği poliklinik hastaları Çalışma Süresi: 01 Ocak 2008 – 30 Nisan 2009 Hastalar: Anemi veya polisitemi sebebi olabilecek ek hastalığı veya NYHA III-IV kalp yetmezliği olmayan düzenli ilaç tedavisi alan, stabil dönem KOAH hastaları çalışmaya alındı. Bulgular: Çalışmaya 33 hasta alındı. Hemoglobin düzeyi ile 6DYT mesafesi ve MMRC dispne indeksi arasında ilişki saptanmadı. 6DYT ile MMRC dispne skorunun korele olduğu tespit edildi. FEV1 düzeyi azalırken MMRC dispne skoru ve BODE skorunun arttığı belirlendi. GOLD evresi ağır olan olguların PaCO2, fibrinojen düzeyleri ve BODE skorlarının ileri düzeyde anlamlı olarak yüksek olduğu gözlendi. Sonuç: Hasta sayısının kısıtlı olmasına bağlı anemi ile dispne ve 6DYT arasında korelasyon bulunamamakla beraber 6DYT ve MMRC dispne skorlamasının KOAH'da dispne ve egzersiz kapasitesini FEV1'den daha iyi yansıtan bir parametredi
Özet (Çeviri)
Purpose: To find out if anemia is a more frequent systemic finding than estimated in COPD because of increased mortality and decreased exercise capacity. Methods: Design: Prospective clinical study Setting: 1.Chest Disease Service, Süreyyapaşa Chest Diseases and Chest Surgery Teaching Hospital Study perod: January 1st, 2008 – April 30, 2009 Patients: All stable COPD patients receiving orderly drug treatment without having any diseases cause anemia or polycitemia and NYHA III-IV heart failure are included. Results: Thirty three patients were taken into study. There was no relevance between hemoglobin level with 6 minute walk distance ( 6MWD ) and MMRC dyspnea scale. 6MWD and MMRC dyspnea scale were correlated. When FEV1 level was decreasing MMRC dyspnea scale and BODE score were increasing. We found out that the patients' PaCO2, fibrinogen and BODE score whose GOLD degree is severe were releavant high. Conclusion: We couldn't conclude that anemia correlated with dyspnea and 6MWD because of small patient group. But 6MWD and MMRC dyspnea scale are more beter parameters for to reflect dyspnea and exercise capacity than FEV1.