Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı olan hastalarda aneminin mortaliteye etkisi
The influence of anemia on mortality in patients with Chronic Obstructive Pulmonary Disease
- Tez No: 267485
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Göğüs Hastalıkları, Family Medicine, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde izlenen Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH) hastalarında anemi sıklığının ve aneminin yaşam süresi üzerine etkisinin belirlenmesidir.Hastalar ve Yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 01 Ocak 2004-31 Aralık 2008 tarihleri arasında KOAH tanısı ile izlenen hastalar ICD-10 kodları kullanılarak hastane bilgi işlem sistemi veri tabanı aracılığıyla saptandı. Solunum Fonksiyon Testi (SFT) bulguları ile GOLD kriterlerine göre KOAH tanısı doğrulanan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların; yaş, cinsiyet, hemoglobin ve hematokrit değerleri, SFT' de post-bronkodilatatör FEV1 ve % FEV1 değerleri, FVC değerleri ve ko-morbit hastalık (diabetes mellitus, koroner arter hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, hipertansiyon, karaciğer sirozu, solid tümör, hematolojik malignite ve kollajen doku hastalığı) varlığı kayıt edildi. Hastalar hemoglobin değerlerine göre anemik, polisitemik ve normal hemoglobine sahip olanlar olmak üzere üç gruba ayrıldı. Anemi tanısı Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre konuldu. Hastalarda KOAH evrelemesi GOLD kriterlerine uygun olarak FEV1 değerlerine göre yapıldı. Mortalite 1 Ocak 2004 ile 1 Ocak 2010 tarihleri arasında herhangi bir tarihte yaşamın kaybedilmesi olarak tanımlandı.Bulgular: Çalışmaya tıbbi verilerine ve beş yıl içerisindeki hayatta kalım bilgisine ulaşılabilinen ve SFT ile KOAH tanısı doğrulanan 452 hasta dahil edildi. Hastalardan 222'sinin (%49.1) öldüğü, 230(%50.9) hastanın ise yaşadığı belirlendi. Anemi 145 (% 32.07) polisitemi 44 (%9.73) hastada saptandı. Ölen hastalar ile hayatta kalan hastalar karşılaştırıldığında yaş, hemoglobin, FEV1 ve FEV1% değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farlılık saptandı.
Özet (Çeviri)
AbstractAim: The aim of this study was to determine the frequency of anemia and evaluate the impact of anemia on survival in patients with Chronic Obstructive Pulmonary Diseasase (COPD) who were followed at Erciyes University Medical Faculty Hospital.Patients and method: Patients who were followed with a diagnosis of COPD at Erciyes University Medical Faculty Hospital from 01 January 2004 to 31 December 2008 were extracted from hospital database by using ICD-10 codes. Patients whose COPD diagnosis was confirmed according to GOLD criteria by pulmonary function test (PFT) was included into the study. Age, gender, hemoglobin and hematocrit levels, post-broncodilator FEV1 and FEV1% of RFT and existence any co-morbit disease (diabetes mellitus, coronary arterial disease, congestive heart failure, chronic renal insufficinecy, hypertansion, liver cirrhosis, solid tumour, hematologic malignancy and collagen tissue disorder) were recorded. Patients were divided into three groups according to the hemoglobin levels as anemic, policitemic and normal hemoglobin. Anemia was diagnosed according to definitons of World Health Organization. COPD was staged according to GOLD criteria based on FEV1 levels. Mortality was defined as death at any time from 1 January 2004 to 1 January 2010.Results: A total of 452 patients whose medical records and survival status were available were included into the study. The 222 (49.1%) of the patients died while 230 (50.9%) were alive. Anemia was detected in 145 (32.07%) of the patients and policitemia in 44 (9.73%). When death and survived patients were compared; age, hemoglobin levels, FEV1 and FEV1% were statistically different.