Skleral fiksasyonlu intraoküler lens implantasyonu yapılmış hastalarda lens pozisyon anomalileri, buna bağlı optik aberrasyonlar ve bunların görme kalitesine etkisi
Lens position anomalies in scleral fixation intraocular lens implanted patiens,associated optic aberrations and effect on visual quality
- Tez No: 337261
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM DEVRANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: OCT ile skleral fiksasyonlu intraoküler lensin pozisyonunun,Wave front analizörü ile de bu pozisyonel bozukluklara bağlı aberasyonların ölçümü ve bunların görme kalitesi üzerine olan etkilerini net olarak değerlendirmekGereç ve yöntem: Çalışma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim dalında yürütüldü.Çalışmaya alınan hastalar Ocak 2004 ve Eylül 2009 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim dalında afaki tashihi için skleral fiksasyonlu intraoküler lens implantasyonu ameliyatı yapılmış olgular arasından seçildi.12 erkek 14 kadın toplam 26 hastanın 26 gözünü kapsayan çalışmamızda tüm hastaların ortalama yaşı¬ 57,5(11-78) idi.Çalışma kapsamına alınan tüm olgulardan çalışma kapsamı ve amacı açıklanarak izin belgesi alındı. Postoperatif en az bir yılını doldurmuş olan hastaların Snellen eşeli ile tashihsiz ve tashihli görme keskinlikleri, otorefraktometre astigmatizma değerleri ölçüldü. Nonkontakt tonometre cihazı ile göz içi basınçları ölçüldü. Detaylı biomikroskopi ve indirekt oftalmoskopi ile göz dibi muayeneleri yapıldı.Hastaların kornea topoğrafileri KeratronScout videokeratoskop (Optikon 2000 İtaly) cihazı ile çekildi. Optik aberasyon ölçümleri için ORK Wavefront (SCHWİND eye-tech-solutions Gmbh&Co-KG) cihazı kullanıldı. İntraoküler lens pozisyonunu değerlendirmek için SL-OCT(Heidelberg Engineering Gmbh Dossenheim Germany) cihazı kullanılarak ön segment görüntüleri çekildi.Çalışmadaki ön segment OCT göüntülerinden skleral fiksasyonlu intraoküler lensin tilt dereceleri ve desantralizasyon miktarları ImageJ (http://rsb.info.nih.gov/ij/.) programı kullanılarak hesaplandı. Hasta verileri tablo yapıldı. SPSS for MS Windows paket programı ile veriler değerlendirilerek korelasyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To measure the position of intraocular lens scleral fixated with OCT, the aberrations caused by inappropriate position with wave front analyser evaluate how this position and abberrations affect vision quality in patients who had intraocular lens implantation with scleral fixationMaterials and Methods: This study was performed in İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Ophtalmology Department. Evaluated patients were the ones who had intraocular lens implantation with scleral fixation because of aphakia between january 2004 and september 2009. the average age of 12 men 14 women overall 26 patients was 57.5(11-78).Informed consent was taken from all the patients after telling them the aim of study. Time duration after the operation for all patients was at least 1 year. This patients? visual acuity off snellen letters was evaluated with autorefractometry astigmatisma values. İntraocular pressure was detected with non contact tonometry device. Fundoscopy examination was performed with detailed biomicroscopy and indirect ophtalmoscopy.Patients? cornea topographies was taken with keratron scout videokeratoscopy (optikon 2000 italy)device. To detect optic aberrations ORK Wavefront (SCHWİND eye-tech-solutions Gmbh&Co-KG) device was used. To evaluate intraocular len position SL-OCT (Heidelberg Engineering Gmbh Dossenheim Germany) device was used and anterior chamber images was taken.In this study intraocular lens tilt degrees with scleral fixation and decentralisation was calculated with ImageJ (http://rsb.info.nih.gov/ij/.) program.Patients? data was recorded in a table. Data were evaluated by using SPSS for MS Windows packer program and correlation analyses were performed.