Özofagusun skuamöz hücreli karsinomlarında biyolojik davranışın belirlenmesinde NF-kB, COX-2 ve E-cadherin ekspresyonunun önemi
The importance of NF-kB, COX-2 and E-cadherin expression in biological behaviour of esophageal squamous cell carcinoma
  1. Tez No: 337272
  2. Yazar: HİLAL SERAP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERDAMAR ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tüm dünya genelinde özofagusun en sık malign tümörü skuamöz hücreli karsinomlar(SHK)'dır (2,3,4). Özofagus SHK'ları çeşitli etyolojik ve epidemiyolojik faktörlere bağlı gelişen, geç dönemde bulgu veren, agresif gidişli tümörlerdir.Son dönemlerde bu agresif gidişin belirteci olarak tanımlanan moleküllerden bazıları COX-2, NF-kB ve E-cadherin'dir. COX-2 apopitozu baskılar, tümör hücrelerinin metastatik potansiyelini arttırır. NF-kB tümör proliferasyonu, hücre yaşamı ve migrasyonu, anjiogenez ve karsinogenezde rol alır. E-cadherin ise normal epitelyal dokularda önemli bir adhezyon molekülüdür. E-cadherin ekspresyon kaybı epitelyal tümörlerde kohezyon kabiliyetinde azalma, yüksek malignite potansiyeli ve artmış invazyon ile ilişkilidir.Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde 2000-2010 tarihleri arasında özofagus rezeksiyon materyalleri incelendi. Bu materyallerden SHK tanısı almış bloğu ve dokusu uygun 86 vakanın tümör ve komşu özofagus mukozası içeren blokları seçildi. Bu bloklara immunhistokimyasal olarak COX-2, NF-kB, E-cadherin için ticari olarak hazırlanan antikorlar uygulandı. Ayrıca histopatolojik parametreler açısından ışık mikroskobu altında Hematoksilen-Eosin kesitleri yeniden değerlendirildi. COX-2, NF-kB, E-cadherin'in boyanma yaygınlığı, yoğunluğu ve histoskorları ışık mikroskobu altında ayrı ayrı değerlendirildi.Elli altı vakanın klinik takip ve bilgisine ulaşılabildi. Vakaların klinik bilgi, takip ve tedavi sonuçlarına ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı, Medikal Onkoloji Anabilim Dalı ve Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı arşivlerindeki hasta dosyalarından ulaşıldı.Çalışmamızda COX-2, NF-kB, E-cadherin ile prognozun ilişkisi esas alınarak araştırıldı. Ayrıca prognostik anlamı olan farklı histopatolojik parametrelerin (cinsiyet, yaş, çap, histolojik grade, invazyon derinliği, lenf nodu metastazı varlığı, metastatik lenf nodu sayısı, iltihabi reaksiyon derecesi) birbirleri ve bu immunhistokimyasal belirteçlerle ilişkileri de istatistiksel olarak değerlendirildi. Son olarak bu üç belirtecin birbirleri ile ilişkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Squamous cell carcinoma(SCC) is the most common primary malignant tumor of the esophagus. Development of the esophageal SCC depends on some etiologic and epidemiologic factors. Esophageal SCC?s are aggressive tumors, symptoms come out lately.Some of the recently identified markers for aggressivity of SCC are COX-2, NF-kB and E-cadherin. COX-2 reduces apoptosis rate, increases metastatic potential of tumor cells. NF-kB modulates tumor proliferation, cell survival, migration, angiogenesis and tumorigenesis.E-cadherin is an adhesion molecule in epithelial tissue. Reduction of E-cadherin expression is associated with incohesiveness, malignant potential and invasiveness in epithelial tumors.In this study we examined esophageal resection materials in Cerrahpasa Medical Faculty(CMF) Pathology Deparment archives between 2000-2010 years. Eighty-six SCC cases were selected between them. For each case,paraffin blocks containing SCC and adjacent mucosa were chosen. All sections were immunostained with antibodies for COX-2, NF-kB and E-cadherin. The percentage of positive tumor cells,the intensity of immunostaining and immunoreactive score were evaluated with light microscope. All H-E stained slides of cases were reanalyzed with light microscopes, for histopathologic parameters.Clinical follow-up and therapy information of 56 cases were obtained from archieves of CMF Surgery, Medical Oncology and Radiation Oncology Departments.In our study, we aimed to analyze the relationship between prognosis and expressions of COX-2, NF-kB and E-cadherin and correlation between them. We also examined prognostically valuable histopathologic parameters such as sex, age, diameter, histologic grade, depth of invasion, lymph node metastasis and number of metastatic lymph node, rate of inflamation according to relationship between them and these immunohistochemical markers.