Renal transplantasyon sonrası survi ve surviye etki eden faktörlerin incelenmesi
Evaluation of survival and factors which affect survival after renal transplantation
  1. Tez No: 337278
  2. Yazar: HİKMET SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada renal transplantasyon yapılmış, 18 yaşından büyük erişkinlerde böbrek nakli sonrası, hasta ve greft survilerinin değerlendirilmesi ve surviye etki eden faktörlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.Hastalar ve yöntem: İ.Ü. CTF Transplantasyon Ünitesi'nde Ocak 1990 ile Kasım 2010 tarihleri arasında böbrek nakli yapılan 494 hastanın arşiv kayıtları incelendi. 18 yaşından küçük veya dosyaları bulunamayan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastaların nakil tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, primer hastalığı, nakil öncesi yapılan RRT süresi ve türü, PRA düzeyi, HLA missmatch sayısı, verici türü, DM, HBV ve HCV durumu, alıcı boyu, kilosu ve VKİ, yaşı, verici cinsiyeti, verici kreatinin, kullandığı immunsupresif tedavisi, CMV proflaksisi, GGF, ilk 1 ay içinde gelişen AR, enfeksiyon, 1.ay, 3.ay, 1.yıl, 5.yıl ve son kontrolde kreatinin düzeyi, HT, DM, HPL durumu, proteinüri varlığı, greft kaybı varsa nedeni ve tarihi, hasta ölmüş ise nedeni ve tarihi dosyalarından elde edildi. Hasta ve greft sürvisi Kaplan-Meier yöntemiyle hesaplandı. Sürviye etkili olan faktörlerin çoklu değişkenli analizi cox regresyon analizi ile yapıldı.Bulgular: Hastalar genellikle orta yaşlı ve genç (ortalama yaş 32.3±10.1) erkeklerdi (%64). Nakiller yüksek (%82.6) oranda canlı vericilerden yapılmıştı. Kaplan-Meier yöntemine göre 1 ve 5 yıllık greft sürvisi; %94.6, %85, hasta sürvisi ise %98.5, %96.3'dü. Greft sürvisi üzerine 1.ay kreatinin, 1.yıl proteinüri, verici tipi, takrolimus kullanımı, mikofenolik asit türevi kullanımı ve nakil süreci anlamlı olarak etkili bulunmuştur. Bu etkili faktörler Cox regresyon analizinde değerlendirildiğinde takrolimus kullanımı, 1.ay kreatinin seviyesi ve nakil süreci anlamlılıklarını kaybetmiştir.Sonuç: Çalışmamızda CTF'deki renal transplantasyon sürvisini ortaya koyduk. Transplantasyon ile ilgili bu verilerin bilinmesi, özellikle canlı vericiden nakil yapılan hastalarda, hasta seçimi, canlı verici seçimi ve hasta bilgilendirilmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is evaluation of patient and graft survival after renal transplantation in adult patients older than 18 years and determination of the possible factors which are affecting the survival.Patients and methods: Records of 494 transplant patients, grafted at Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine Renal Transplantation Unit between January 1990 and November 2010, were retrospectively analysed. Patients younger than 18 years and patients with missing data were excluded. Date of transplant, date of birth, gender, primary disease, duration and type of RRT applied pre-transplant period, panel reactive antibody (PRA) level, number of HLA missmatch, donor type, diabetes, HBV and HCV status, receiver height, weight and body mass index (BMI), age, donor gender, donor creatinine, used immunosuppressive therapy, CMV prophylaxis, GGF, AR occurring within the 1st month, infection, the level of creatinine at 1st and 3rd months, 1st year, 5th year period and the last visit, HT, DM, HPL status, presence of proteinuria, cause and date of graft loss, if the patient died, the cause and date was obtained from the patients' files. Kaplan-Meier method was utilized for the patient and geft survival analyses. Cox regression analysis were performed for multi-variable analysis of the factors which are affecting the survival.Results: The majority of patients were middle-aged and younger (mean age 32.3 ± 10.1) men (64%). About eighty two percent of the transplants were from living donors. One and five-year graft survival rates were 94.6%, 85%, respectively whereas for the same years overall survival rates were 98.5% and 96.3%, respectively. We demonstrated that 1st month creatinine level, 1st ar proteinüria, donor type, usage of tacrolimus, usage of micofenolic acid derivatives and date of transplant were associated with graft survival. We evaluated these factors by Cox regression analysis, Tacrolimus usage, 1st month creatinine level and date of transplantation lost their significance.Conclusion: In this study, we demonstrated the factors which are affecting kidney transplant survival. Knowledge of these data at pre and post transplantation period, especially for living donors is important for selection of patient, selection of living donor and ability to inform patient about transplantation.