Passable programı ile türbülanslı parabolik akışların sayısal çözümü
- Tez No: 33729
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN BARDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Nümerik yöntemler, akışkanlar mekaniği ve ısı transferi ile ilgili problemlerin çözümünde önemli yer tutmaktadır. Türbülansl ı akışların nümerik çözümlerinde, değişik algorit malar ve matematiksel modeller kullanılmaktadır» Bu çalışma da j, iki boyutlu türfaülanslı parabolik akış problemleri, PASSABLE bilgisayar programı kullanılarak, nüme rik olarak çözülmüştür. Bilgisayar programı; serbest veya sı nırlı düzlemsel, eğri sel ve eksenel simetrik akışlara uygula nabilmektedir. Nonortagonal ag sisteminde düzlem levha, boru ve yayıcı içindeki türbülansl ı akış alanları k-? ve ASM tür- bülans modelleri için ayrı -ayrı hesaplanmıştır. Her bir prob lem için başlangıç hız profili uniform verilerek akışın akış yönü boyunca gelişimi, adım adım incelenmiştir» Sonuçlar teo rik ve deneysel çalışmalarla karşı last ir ı İmzşt ir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY The numerical methods take an important place at. the so lution of the problems concerning with the -fluid dynamics and heat transfer. It has being used the various algorithms and mathematical models an the numerical solutions of the turbu lent flows. In this study, the problems of two dimensional parabolic turbulent flow have been solved using PASSABLE computer code. The computer code csn be applied to plane-straight, plane- curved and axial ly symmetric flows., both free and confined. For each the problems, it has given a uniform velocity pro file as internal condition and calculated the flow field stop by step along the streamwise direction. The results have been compared with the theoretical and experimantel studies. VI