Müzik öğretmenliği programı öğrencilerinin uluslararası müzik sertifika programı teori sınavına ilişkin yeterlilikleri
Examining the competencies of music teaching program students in terms of the international music certificate program theory exam
  1. Tez No: 810146
  2. Yazar: AYŞEGÜL GÖKLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'deki müzik öğretmeni yetiştirme sisteminin mevcut durumunu, müzik öğretmeni adaylarının temel müzik teorisi bilgi düzeyleri perspektifinden ele alarak lisans programlarını değerlendirmek ve müzik öğretmenliği eğitimine katkıda bulunmaktır. Araştırma, mesleki müzik eğitimi sürecinden geçmiş adayların, uluslararası geçerliliği olan bir sınavın baraj niteliği taşıyan ölçme aracında ne düzeyde başarılı olduklarının saptanması ve eksiklerin giderilmesine yönelik öneriler sunulması açısından önem taşımaktadır. Bu doğrultuda müzik öğretmenliği lisans programındaki müzik teorisi dersi içeriklerinin ve öğrenci düzeyinin, amatör müzik eğitimi alan adayların değerlendirildiği uluslararası müzik sertifika programı The Associated Board of the Royal Schools of Music (ABRSM)'in baraj niteliği taşıyan 5. seviye (Grade 5) teori sınavına uygun olarak hazırlanan müzik teorisi sınavını aşmak için yeterli olup olmadığına ilişkin öğretim elemanı görüşleri ortaya koyulmuş; müzik öğretmeni adaylarının bu sınavdaki başarı düzeyleri ile çeşitli değişkenler arasındaki ilişki incelenmiş ve sınavdaki başarı durumları değerlendirilmiştir. Araştırma hem nitel hem de nicel yöntemin birlikte kullanıldığı karma yöntem çalışmasıdır. Araştırmanın verileri doküman analizi, görüşme ve öğrencilere uygulanan müzik teorisi sınavı olmak üzere üç ayrı yöntem kullanılarak elde edilmiştir. Öğretim elemanları ile yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen nitel veriler için tema-kategori-kod listesi oluşturulmuş ve alan uzmanları tarafından kontrol edilmiştir. Temalar kategorilere ayrılarak kodlamalar yapılmış ve bu doğrultuda öğretim elemanı ifadelerine yer verilmiştir. Son aşamada bulgular araştırmacı tarafından yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizi için soru kağıtları numaralandırılmış ve demografik bilgiler kategorize edilerek ölçekten alınan toplam puan ve alttestlerden alınan puanlar tablolaştırılmıştır. Araştırmada kullanılan analiz yöntemleri için toplam puan üzerinden verilerin normallik analizi gerçekleştirilmiştir. Buna göre araştırmanın ikinci ve üçüncü problemlerinde parametrik olmayan analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın dördüncü probleminde ölçeğin alttestlere göre betimsel istatistik değerleri verilmiştir. Ulaşılan sonuçlar tablo haline getirilmiş, betimsel yorumlamalar yüzdelere ve ortalamalara bağlı olarak yapılmıştır. Araştırmada görüşülen Batı Müziği Teori ve Uygulaması dersi öğretim elemanları dersin iki döneme indirilmesi sebebiyle müfredatı ve içerikleri daraltarak hafifletmek zorunda kaldıklarını, çoğunlukla öncelikli konular üzerinde durabildiklerini, bu nedenle öğrenci başarı düzeyinin önceki yıllara göre düştüğünü belirtmiş ve bu durumun uygulanan sınav sonuçlarında da görüleceğine ilişkin görüşlerini belirtmiştir. Sınav sonuçları incelendiğinde araştırmaya katılan 260 müzik öğretmeni adayının %93,85'inin, amatör müzik eğitimi alan bireylere yönelik geliştirilen uluslararası standartlardaki müzik teorisi sınavında baraj puanını aşamayarak başarısız olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda müzik öğretmeni yetiştirme sisteminin lisans programı yapılanması, ders içerikleri ve süresi, öğretim elemanlarının güncel yaklaşımları takip etmesi ve müzik öğretmeni atama kriterleri yönüyle geliştirilmesine ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to evaluate the undergraduate programs and contribute to music teacher education by considering the current situation of the music teacher training system in Türkiye from the perspective of the basic music theory knowledge levels of the music teacher candidates. The study is significant for determining the achievement levels in an internationally recognized exam's threshold assessment tool for candidates who have been through the music education process, and for presenting proposals for closing gaps in their knowledge. For this end, views of academics are presented on whether undergraduate music teacher programs' music theory class contents are sufficient to pass the international music certificate program The Associated Board of the Royal Schools of Music (ABRSM)'s Grade 5 theory exam which is the threshold level for those receiving music education at amateur level, and the relationship between achievement levels of music teacher candidates and a variety of factors were investigated. The research is a mixed method study in which both qualitative and quantitative methods were used together. The data for the research were obtained through three distinct methods of document analysis, interviews, and music theory tests administered to students. Data obtained through interviews with academics were examined through content analysis. For qualitative data of the study theme-category-code lists were created and examined by field experts. Themes were categorized and coded, and related statements from academics were included. In the final stage, the findings were interpreted by the researcher. For the analysis of the quantitative data of the study, question sheets were given numbers, demographic data were categorized, and total score from the measures and score from the sub-tests were represented in tables. For the analysis methods used in the research, normalcy analysis of the data was realized in relation to total score. Accordingly, in the second and third problems of the research non-parametric analyses were done. In the fourth problem of the research descriptive statistical values of the scale in relation to sub-tests were given. Resulting findings are presented in tables, descriptive interpretations were made according to percentages and averages. Teachers of Western Music Theory and Application course interviewed for the research have stated that due to the course being downgraded to two semesters cuts had to be made to the content of the course, they were mainly able to cover topics with priority, they success level has decreased compared to previous years, and that this situation will be visible in the test results as well. When the test results were investigated, it was seen that out of the 260 participant music teacher candidates, 93,85% have failed to exceed the threshold level of the music theory test which was developed at international standards for individuals receiving amateur music education. In the light of the findings, suggestions were made for the structuring of the system of the undergraduate programs for the education of music teachers, course contents and durations, tracking of the current attitudes of academics, and improvements regarding placement criteria of music teachers.