Embriyo kültür ortamındaki homosistein miktarının endometriozis hastalarında embriyo kalitesini ve IVF sonuçlarını öngörmedeki belirleyiciliğinin araştırılması
Homocysteine in embryo culture media in ivf patients with endometriosis and evaluation of its predictivity on embryo quality and İVF outcome
- Tez No: 427075
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç Embriyo kültür ortamındaki homosistein miktarının endometriozis hastalarında embriyo kalitesini ve ÜYT tedavisi sonuçlarını öngörmedeki belirleyiciliğinin araştırılması Materyal ve Metod İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı polikliniğine infertilite şikayeti ile ÜYT tedavisi almak üzere başvuran ve endometriozis tanısı koyulmuş olan 19 hastanın, tedavi sonucu oluştan embriyo kültür ortamındaki homosistein miktarı ölçüldü. Elde edilen sonuçlar, ÜYT tedavisi alan ancak endometriozis tanısı olmayan 38 kontrol grubu hastasının bilgileri ve daha önceden elde edilmiş embriyo kültürü homosistein miktarı sonuçları ile karşılaştırıldı. Elde edilen veriler SSPS veri programı ile değerlendirildi. Bulgular Endometriozis grubunda kültür ortamı Hcy değeri ortalaması 4.31±0.48 µmol/l; kontrol grubunda ise 4.15±1.44µmol/l olarak bulundu (p>0.05). Endometriozis grubunda 5 gebelik elde edilirken, kontrol grubunda 14 gebelik elde edilmiştir ve istatistiksel anlam bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim To investigate the possible ability of homocysteine levels in embryo culture media for estimating better IVF outcomes in endometriosis patients. Material and Methods 19 women with endometriosis who admitted to Cerrahpasa School of Medicine Department of Obstetrics & Gynecology ART outpatient clinic with the infertility diagnosis to undergo ART cycles were recruited for the study. The results of ICSI treatments were recorded and homocysteine levels in the embryo culture were evaluated. The results were compared with those of the control patients without endometriosis, who had previously admitted to our clinic for ART. Results Mean Hcy levels in the culture media of the endometriosis group and non-endometriosis group were 4.31±0.48 µmol/l and 4.15±1.44µmol/l, respectively. Difference between these values were statistically non-significant (p>0.05). Pregnancy was achieved in 3 patients in endometriosis group, while 13 pregnancies were obtained in non-endometriosis group (p>0.05). Conclusions Difference between mean Hcy levels in the culture media of the endometriosis group and non-endometriosis group were statistically non-significant. Further studies with larger groups are definitely needed for evaluating the associaition of Hcy with infertility in endometriosis patients. Mean Hcy levels in the group of patients who succeeded to concieve was statistically higher compared to the group of patients who failed to concieve. It may be suggested that Hcy levels in the embryo culture media can predict the achievement of a pregnancy independently from some conditions which may adversely affect the embyro quality, such as endometriosis.