Santral sinir sisteminin prenatal değerlendirilmesi
Prenatal evaluation of central nervous system
  1. Tez No: 337307
  2. Yazar: BERNA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA MADAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: SSS anormalliği bulunmayan fetuslarda sulkal gelişimin transabdominal USG ile değerlendirilmesidir.Materyal-Metod: Kasım 2011-Ekim 2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na rutin antenatal takip için başvuran 332 gebe üzerinde lateral ventrikül, serebellum, cisterna magna, silvian sulkus, silvian sulkus açısı, parietooksipital sulkus, kalkarin sulkus ve singulat sulkus ölçüleri ve bulunan değerlerin gebelik haftası ile korelasyonu incelendi.Bulgular: 15. gestasyon haftasından itibaren silvian sulkus uzunluğunun ölçülebildiğini, 27. gestasyon haftasından itibaren silvian sulkus açısının kapandığını tespit ettik. Parietooksipital sulkusu ve kalkarin sulkusu en erken 17. gestasyon haftasında ölçebildik. Singulat sulkusu ise saptadığımız en erken gebelik haftası 25'ti. 27. gebelik haftasında silvian sulkus, parietooksipital sulkus, kalkarin sulkus ve singulat sulksun hepsinin görüntülenebildiğini saptadık. Gebelik haftası ile silvian sulkus, parietooksipital sulkus, kalkarin sulkus ve singulat sulkus uzunluğu değerleri arasında pozitif korelasyon olduğunu tespit ettik. Gebelik haftası ile silvian sulkus açı değerleri arasında ise negatif korelasyon olduğunu saptadık. Gebelik haftası ile sağ ve sol lateral ventrikül değerleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya koyduk. Gebelik haftası ile serebellum ve ciserna magna değerleri arasında pozitif korelasyon olduğunu gösterdik.Sonuç: SSS nin USG ile incelenmesi ile sulkus gelişiminin ve kortikal matürasyonun değerlendirilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of sulcal development and cortical maturation with transabdominal ultrasound examination of central nervous systemMaterial-Methods: In this study 332 normal pregnencies were assessed in İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Perinatology Department during rutin antenatal examination. Lateral ventricules, cerebellum, cisterna magna, sylvian sulci, sylvian sulcus angle, parietooksipital sulci, calcarin sulci and cingulat sulci values and corelation of the values with gestational ages were obtained.Results: Sylvian fissures can be measured since 15. weeks of gestation, after 27 weeks of gestation sylvian fissure angle is closed. We could measure parietooksipital sulci and calcarin fissures earliest at 17 weeks of gestation and cingulat sulci at 25 weeks of gestation. At 27 weeks of gestation all sylvian fissures, parietooksipital sulci, calcarin fissures and cingulat sulci can be measured. We obtained positive correlation between sylvian, parietooksipital, calcarin and cingulat sulci and gestational age. We obtained negative correlation between sylvian sulcus angle and gestational age. We obtained no correlation between lateral ventricules and gestational age. We obtained positive correlation between cerebellum, cistern magna and gestational age.Conclusion: Sulcal development and cortical maturation can be evaluated with ultrasound examination of central nervous system