Manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile fetal santral sinir sistemi ve ilişkili anomalilerin tespiti ve değerlendirilmesi
Detection and evaluation of fetal central nervous system and related patologies with magnetic resonance imaging
- Tez No: 242776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM CEYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Santral sinir sistemi (SSS) anomalileri, fetal mortalite ve morbiditedinin en önemli nedenidir. Ailenin bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi, tedavi planlanması için prenatal tanı gereklidir. Prenatal tanı için seçilecek ilk görüntüleme yöntemi ultrasonografidir (US). Çalışmamızda, SSS ve ilişkili anomalilerin saptanmasında fetal manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) yerini ve etkinliğini araştırmayı amaçladık.Nisan 2006-Temmuz 2009 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda tarama sonucunda fetal santral sinir sistemi anomalisi ya da şüphesi bulunan 61 gebeye (61 fetus) Ondokuz Mayıs Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda, fetal MRG tetkiki uygulandı. Çalışmaya alınan kadınların yaşları 17-38 yıl arasında değişmekte idi (ortalama 25 yaş, mediyan 24 yaş). Gebelik haftaları 18 ile 38+3 gestasyon haftaları (ortalama 26h) arasında idi.Fetal MRG tetkikinin en sık endikasyonu izole ya da diğer anomaliler ile birlikte görülen ventrikülomegali (n=31) idi. Çalışmamızda fetal MRG; izole ventrikülomegali (n=25), nöral tüp defekti şüphesi (n=10), holoprosensefali (n=4), araknoid kist (n=4), megasisterna magna (n=3), kavum septum pellisidum agenezisi şüphesi (n=2), dolikosefali (n=2), vermis agenezisi şüphesi (n=2), kifoskolyoz (n=2), teratom (n=2), serebellar hipoplazi (n=1), tuberoskleroz (n=1), koroid pleksus kisti (n=1), posteriyor fossa kisti (n=1) endikasyonları nedeniyle uygulandı. Ayrıca bir gebeye, prenatal US bulguları normal olmasına rağmen, önceki gebeliğine bağlı fetal anomali riski bulunduğu için MRG tetkiki yapıldı.Çalışmaya dahil edilen 61 gebe ve 61 fetusun tümüne hem US hem de MRG tetkiki uygulandı. MRG, 27 olguda (%44,26) ek bulgu tespit etti. MRG, 21 olguda (%34,42) tanıyı değiştirdi. Olguların 22'inde (%36,06) MRG, US'de konulan ön tanıyı destekledi, ek anomali saptamadı ancak daha fazla anatomik detay sağladı.Fetal SSS anomalisi varlığında fetal MRG, yüksek kontrast çözünürlüğü ile US'nin çok daha ötesinde bilgiler kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Central nervous system (CNS) abnormalities are the main causes of fetal mortality and morbidity. Prenatal diagnosis is necessary for counseling and informing the parents and management of the treatment. Ultrasonograhy (US) is the first choice of imaging modality for prenatal diagnosis. In our study, we aimed to determine the value and effectiveness of magnetic resonance imaging (MRI) in CNS and abnormalities associated with it.Between April 2006 and July 2009, in Ondokuz Mayıs University Radiology Department, we performed MRI to 61 pregnant women (61 fetuses) who have or suspected to have fetal abnormalities after scanning in Ondokuz Mayıs University Department of Obstetrics and Gynecology. The ages of the women included in the study ranged from 17 to 38 years (mean age 25 years; median age 24 years) with a gestational age range of 18-38+3 weeks, mean 26.The most common indication for MRI was ventriculomegaly (n=31) either isolated or accompanied by other abnormalities. In our study MRI was performed for the following indications; isolated ventriculomegaly (n=25), suspicion of neural tube defects (n=10), holoprosencephaly (n=4), arachnoid cyst (n=4), megacisterna magna (n=3), suspicion of absence of cavum septum pellucidum and agenesis of corpus callosum (n=2), dolicocephaly (n=2), suspicion of agenesis of vermis (n=2), kifoscoliosis (n=2), teratomas (n=2), cerebellar hypoplasia (n=1), tuberous sclerosis (n=1), cyst of choroid plexus (n=1), cyst of posterior fossa (n=1). Besides, even prenatal US finding was normal, MRI was performed to one pregnant woman because of high risk of fetal abnormality due to her previous pregnancy.Both US and MRI were performed to all 61 pregnant and 61 fetus included in the study. MRI determined additional findings in 27 cases (44.26%). MRI changed the diagnosis in 21 cases (34.42%). In 22 cases (36.06%), MRI confirmed the prediagnosis made by US, it didn?t detect any additional abnormalities but showed more anatomic details.Fetal MRI with a high contrast resolution gives extra information beyond US in the presence of fetal CNS abnormalities.