Servikal spondilozlu hastalarda fizik tedavi yöntemleri ve postürografi cihazı biofeedback egzersizlerinin denge üzerine etkisi
The effect of posturography device biofeedback exercises and physical theraphy on balance in patients with cervical spondylosis
  1. Tez No: 337311
  2. Yazar: TUBA ERBİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Servikal spondiloz (SS), genelde yaşla ilişkili olarak vertebralar, intervertebral diskler, faset eklemler, unkovertebral eklemler ve ligamanlarda görülen yırtıklara ve yıpranmalara bağlı değişiklikleri ifade eder. Denge, kişinin vücut ağırlık merkezini destek yüzeyi içerisinde tutabilme yeteneğidir. Bizim çalışmamızın amacı, SS'li hastalarda denge bozukluğunu araştırmak ve denge bozukluğu üzerinde fizik tedavi yöntemleri ile bilgisayarlı statik postürografi (BSP) cihazı biofeedback denge egzersizlerinin etkinliğini karşılaştırmak ve değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, randomize olarak planlandı. Nisan 2010-Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne boyun ağrısı ve/veya hareket kısıtlılığı şikayetleri ile başvuran, araştırmaya alınma kriterlerine uyan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. A grubuna (n=25) BSP cihazı biofeedback denge egzersizleri ile birlikte fizik tedavi, B grubuna (n=25) ise sadece fizik tedavi verildi. Tedavi öncesi ve sonrasında BDS (Berg Denge Skalası) ve VAS (Vizüel Ağrı Skalası) skorları hesaplandı ayrıca statik postürografi cihazı ile Dİ (Düşme İndeksi) ve Fourier frekans ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Cervical spondylosis (CS) is a term that expresses the changes at the vertebrae, intervertebral discs, facet joints, unkovertebral joints and ligaments. Balance is the ability to hold a person's body in the center of gravity of the support surface. The aim of our study is, to investigate the balance disorder in patients with CS and to compare and evaluate the effects of physicial theraphy and posturography device biofeedback exercises on the balance.Materials and Methods: Our trial was planned as prospective and randomized. It was conducted as a single center study at Istanbul University, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Physical Medicine and Rehabilitation Department between April 2010-March 2012. Fifty patients were included who complaints with neck pain and / or limitation of movement and met all inclusion criteria. Patients were randomly classified into two subgroups. Group A received physical therapy and computerized static posturography device (CSP) biofeedback balance exercises, Group B received only physical therapy. All the patients were assessed with the VAS ( visuel analog scala) Berg Balance Scale (BBS) and for all patients Fall Index (FI) and Fourier frequencies were measured by CSP at baseline and after therapy. All statistical tests were conducted at the 0.05 significance level.Results: There were 43 (%86) female and 7 (%14) male patients in the study group. Mean age of the patients of group A and B were respectively 53.01 ± 7.25 and 50,96 ± 7,16. In group A before and after treatment, the BBS scores were respectively 53,24 ± 3,97 and 54,00 ± 3,25 (p0.05). Considering the relationship between BBS score and FI values, a reverse correlation was found.