Kronik boyun ağrılı hastalarda fizik tedavi modalitelerinin klinik ve yaşam kalitesi üzerine etkinliği
Effectiveness of physical medicine modalities on clinical signs and life quality in chronic neck pain
  1. Tez No: 377136
  2. Yazar: MUHAMMED ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik boyun ağrılı hastalarda fizik tedavi modaliteleri (SP,US,TENS) ile egzersiz ve medikal tedavi kullanımının; sadece egzersiz ve medikal tedavi kullanımı ile etkinlik açısından karşılaştırılmasını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Bu çalışma prospektif-kontrollü çalışma olarak dizayn edildi. Çalışmaya Eylül 2011 - Haziran 2014 döneminde, fakültemiz polikliniklerine boyunda ağrı ve hareketlerde kısıtlılık gibi şikayetlerle başvuran, yapılan klinik değerlendirme sonucunda servikal strain, servikal diskopati, servikal spondiloz (SS) ve servikal bölge miyofasyal ağrı sendromu tanısı konulan 80 hasta alındı. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Tedavi grubuna 2 hafta süreyle, toplamda 10 seans SP, US ve TENS' ten oluşna fizik tedavi modaliteleri uygulandı. Hastalara 30 dakika süre ile sıcak paket uygulaması, 5 dakika süre ile 1,5 watt/cm² dozunda devamlı ultrason ve 30 dakika süre ile konvansiyonel TENS uygulandı. Her iki gruptaki hastalara; servikal bölgenin istirahat pozisyonu ve günlük yaşam aktiveteleri açısından bilgilendirme yapıldı ve ev egzersiz programı verildi. Yine her iki gruba medikal tedavi olarak lüzum halinde analjezik tedavisi verildi. Hastalar tedavi öncesinde, tedavi sonrasında ve 3. ay kontrolde VAS (Vizüel Analog Skala), boyun eklem hareket açıklıkları ölçümü, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve SF-36 (The MOS 36-item short-form health survey) kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta da VAS, boyun eklem hareket açıklıkları (EHA), SF-36 alt parametreleri ve Beck Depresyon ölçeği verilerinde tedavi sonrasında anlamlı düzelme tespit ettik (p0.05). 3. ay kontrolünde aynı skor değerlerinde tedavi grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır (p0.05). Bu durum verilerin çoğunda grupların homojen dağılım gösterdiği anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to compare the efficacy of physical medicine modalities, exercise and medical therapy with; only exercise and medical therapy on symptoms and life quality for chronic neck pain. Materials-Methods: This study was designed as prospective-controlled trial. Study was carried out in September 2011-June 2014 period. We included 80 cervical strain, cervikal discopathy, cervical spondilosis and chronic myofasial pain syndrome patients who complain about neck pain, and limited cervical movement. Chronic neck pain diagnosis was confirmed by clinical evaluation. Patients were assigned in two groups randomly. Treatment group recieved HP, US, TENS treatment in addition. HP, US and TENS treatment was applied ten sessions (five sessions/week). Hot pack treatment was applied in 20 minutes. Ultrasound treatment was applied with 1,5 watt/ cm² dose and continuous type in 10 minutes. TENS treatment was applied with conventional type in 30 minutes. Both group of patients were informed about cervical region rest position and daily health activities. And both groups received home-based exercises program and analgesic medical treatment if it is necessary. Evaluations of patients were performed before and after treatment and at the third month follow up. VAS (Visual Analogue Scale), cervical range of motion, Beck Depression Scale (BDS), and SF-36 (short form-36) were used in evaluations. Results: In both groups there is significant improvement in VAS, servical range of motion (ROM), SF 36 and Beck depression inventory scores after treatment (p0.05). These scores are significantly better in treatment group in third month as well (p0.05). This situation means groups prove that homojen distribution.