Şant kullanılarak karotis endarterektomi uygulanan hastalarda karotis plak yapısı ile postoperatif mikroembolizasyon ve serebrovasküler olay geçirme insidansının araştırılması
Investigate the relation between plaque structure and silent ischemia and perioperative stroke in patients undergoing carotid endarterectomy with routine shunt usage
- Tez No: 337313
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜREL SAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Serebrovasküler olaylar dünyadaki en sık 3. ölüm nedenidir. Hastalar sadece fiziksel olarak değil, maddi ve manevi olarak ciddi zarar görmektedir. İlk kez 1954 yılında uygulanmasından beri karotis endarterektomi pek çok değişime uğramıştır ve halen inmenin önlenmesindeki en önemli yöntemdir. İnsizyon çeşidi, anestezi türü, şant kullanımı, arteriyotomi kapatılma biçimi gibi kendi içinde farklı uygulama çeşitleri bulunmakla birlikte standart yöntem şant kullanılarak ameliyatın yapılması ve yama ile arteriyotominin kapatılmasıdır. Günümüzde alternatif olarak endovasküler tedaviler popüler olmakla birlikte girişim sonrası komplikasyonlar nedeniyle halen cerrahi tedavi altın standarttır. Karotis stenozundaki en önemli sebep aterosklerozdur. Başlangıçta fibröz ve lipid yapıda olan plak, komplike hale gelerek kalsifik, ülsere ve sonuçta tromboze olabilir. Aterosklerozun ilerleyici ve sistemik özelliğinden dolayı karotis hastalarında ayrıca periferik arter hastalığı, koroner arter hastalığı da birlikte görülebilmektedir. Karotis endarterektomi ameliyatlarından sonra görülen en önemli komplikasyonlardan birisi inmedir. Hastalardaki karotis plak yapısının sessiz iskemi ve perioperatif inme ilişkisini irdeleyen fazla çalışma bulunmamaktadır. Bizde rutin şant kullanılan ve arteriyotomisi safen ven ile kapatılan hastalardaki sessiz iskemi ve perioperatif inmenin plak yapısı ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmada hastalar preoperatif ve postoperatif 1. günde difüzyon MR tetkiki ile yeni iskemi için araştırıldı. Endarterektomi materyali patolojik olarak incelendi. Çalışmanın sonucunda sessiz iskemi komplike yapıda olağı olan 5 (%20) hastada saptandı. Ancak plak yapılarının alt grupları ile sessiz iskemi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanamadı. Sonuç olarak hastalardaki plak yapısı, ameliyat süresi veya intraoperatif gelişebilecek hipotansiyon ile sessiz iskemi veya serebrovasküler olay arasında anlamlı istatistiksel bağlantı saptanamamıştır. Daha geniş hasta grubunu içeren çalışmalarla daha güvenilir bilgi edinilebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Stroke is the third most frequent cause of death in the world. Patients are suffering not only physical but also economical and emotional problems. Since 1954, while operation technique has been exposed to many modifications, it is still most important solution in preventing stroke. Although different operation techniques can be used for anestesia, routine or selective shunt usage, and arteriotomy closure, routine shunt usage and patch arteriotomy closure is the standart technique for carotid endarterectomy operations. Today endovascular treatments are popular but postoperative complication rates are higher than surgery and for this reason surgery is the gold standart treatment for carotid stenosis.Atherosclerosis is the most common reason for carotid stenosis. Initially, plaques are made of fibrosis and lipid cells, it can get calcified, ulcerated and finally trombosis may occur. Coronary artery disease and peripheral artery disease can be seen in these patients due to systemic and progresive nature of atherosclerosis.Stroke is one of the most important complication after carotid endarterectomy. There are not many study on relationship between plaque formation and silent ischemia or perioperative stroke.We aimed to investigate the relation between plaque structure and silent ischemia and perioperative stroke in patients undergoing carotid endarterectomy with routine shunt usage and saphenous vein patch plasty. Preoperative and postoperative first day diffusion weighted MR was used to detect new ischemia. Plaques were examined pathologically. At the end of the study, silent ischemia were seen in 5 (%20) patients who all had complicated plaques. But there were no stastistically significant relationship between plaque subgroups and silent ischemia. We couldn?t find any statistically significant relationship between plaque subgoups, operation time, intraoperative hypotension with silent ischemia or stroke. Our point is that we can reach more trustable results from studies with larger patient population.