Ventriküler kateterlerin peel-away sheath kullanılarak takılması
Placement of ventricular catheters using peel-away sheath
  1. Tez No: 612196
  2. Yazar: MAHMUT ÇAMLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ: Şant tıkanıklığı en sık görülen şant komplikasyonudur. 2003 yılında Kehler ve ark. 20 hastada ventriküler kateteri implante ederken soyulabilir kılıf kullanılarak daha az revizyon oranı buldular. Çalışmamızda kadavralarda bu tekniğin etkinliğini test etmeyi amaçladık. MATERYAL METOD:Tıbbi otopsiden elde edilen 100 taze beyinde lateral ventrikülü delmek için posterior parietal ve frontal yaklaşımlar kullanıldı. Soyulabilir kılıf ile ventriküler sisteme ulaşıldıktan sonra ventriküler kateter açıklıktan ilerletilerek ventriküle yerleştirildi. Ventrikülden çıkarılarak kateterin ucundaki drenaj deliklerindeki açık ve tıkalı deliklerin sayıları kontrol edildi. Bu prosedür, soyulma kılıfı olan ve olmayan her lokasyon için dört kez tekrarlandı. Kontrol grubu soyulabilirma kılıfı kullanılmadan yapılan işlemlerden oluşmuştur. SONUÇLAR: Soyulabilir kılıf grubundaki tıkalı deliklerin sayısı kontrol grubundan anlamlı derecede daha azdı. İki grup arasında cinsiyet, sol ve sağ serebral hemisfer açısından anlamlı fark yoktu. Posterior parietal yaklaşımda tıkanma oranı anlamlı derecede düşüktü. Pearson korelasyonu artan yaşın daha az tıkanma oranı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. SONUÇ: Soyulabilir kılıf kullanımı ventriküler kateterin tıkalı delik sayısını azaltır. Soyulabilir bir kılıfın piyasadaki ventriküler şant sistemlerine dahil edilmesi gereliliğini kanıtlamak için klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Shunt obstruction is the most common shunt complication. In 2003, Kehler et al. used peel-away sheath while implanting the ventricular catheter in 20 patients. They found less revision rate in the peel-away sheath group. We aimed to test the efficacy of this technique in cadavers. Methods: We used 100 fresh brains obtained from medicolegal autopsies. Posterior parietal and frontal approaches were used to puncture the lateral ventricle in each cerebral hemisphere. The ventricle is punctured with a peel-away sheath system. After the ventricle is reached, the mandarin is retracted and the ventricular catheter is introduced through the opening. The ventricular catheter was removed from the ventricle, the opening at the tip of the ventricular catheter was checked out for obstruction, and the number of patent and plugged openings was recorded. This procedure was repeated four times for each location with and without using peel-away sheath. The control group consisted of the procedures done without using peel-away sheath. Results The number of the plugged openings in the peelaway sheath group was significantly smaller than the control group. There was no significant difference between the two groups in terms of gender and left and right cerebral hemispheres. The obstruction rate was significantly lower in the posterior parietal approach. Pearson's correlation showed that increasing age was associated with less obstruction rate. Conclusion Peel-away sheath decreases the number of plugged openings of the ventricular catheter. A clinical cooperative study is needed to prove that a peel-away sheath should be included in the ventricular shunt systems in the market