Behçet sendromlu hastalarda ateş ve ateş epizodlarının varlığının araştırılması
Fever episodes in Behçet's syndrome patients
- Tez No: 337315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİRE SEYAHİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve amaç:Behçet sendromunda ateş nadiren bildirilmektedir. Ancak ateş varlığı şimdiye kadar resmi bir şekilde araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı hem Behçet hastalarının ateşlerini ölçmek hem de hastalarda ateş öyküsü sorgulamaktır. Ayrıca eğer varsa ateşin hangi klinik bulgulara eşlik ettiğini araştırmaktır.Metod:Çalışma 2 bölümde yürütülmüştür. Birinci bölümde 500 Behçet sendromlu (254 E/ 246 K), 94 Ailevi Akdeniz ateşli (25 E/ 69 K), 100 ankilozan spondilitli (59 E/41 K), ve 72 sistemik lupus eritematozuslu (4 E/ 68 K) hasta ile 100 sağlıklı kontrol (48 E/ 52 K) standart bir soru formu ile tekrarlayan ateş nöbetlerinin olup olmadığı açısından sorgulanmışlardır. İkinci bölümde ise 98 Behçet hastası (55 E/ 43 K) ve 61 sağlıklı kontrolün (31 E/30 K) timpanik termometre ile ateşleri ölçüldü, akut faz değerlerine bakıldı. Ateş ölçümleri bir hafta içerisinde en az 3 ayrı gün ara ile gerçekleştirildi ve bu üç ölçümün en büyük değeri kabul edildi. Her iki bölümde de klinik bulgular sorgulandı. İkinci bölümde çalışmaya katılan 98 hastanın 43'ü kolşisin kullanıyordu, geri kalanı ise ilaç kullanmıyordu.Bulgular:Birinci bölüm: 110 (% 22) Behçet, 82 (% 87) Ailevi Akdeniz Ateşi, 24 (% 33) sistemik lupus eritematozuslu ve 8 (% 8) ankilozan spondilitli hasta ateş öyküsü olduğunu bildirdi. Sağlıklı kontrollerin hiçbirinde ateş öyküsü yoktu. Ateş öyküsü olan Behçet hastaları olmayanlara göre daha fazla eklem, damar ve nörolojik tutuluma sahipti.İkinci bölüm: Behçet hastalarının ortalama ateş değeri (36.72 ± 0.42 ºC), sağlıklılarınkinden (36.56 ± 0.27 ºC) daha yüksek bulundu (P = 0.004). Sadece bir Behçet hastasında 38 ºC üzeri ateş ölçüldü. 25 (% 25) tanesinde 37 ºC ve üzeri ateş ölçüldü. Eklem, damar tutulumu olanlar ile akut fazı yüksek olan Behçet hastalarının olmayanlara göre ateşleri daha yüksek ölçüldü.Sonuçlar:Bu çalışmada Behçet hastalarının bir kısmının ateşlendiği ancak ateşin çok yüksek düzeylere ulaşmadığı gözlenmiştir. Bu, gözlem süresinin kısa olmasından kaynaklanabilir. Daha önce de bildirildiği gibi eklem ve damar tutulumu olan hastaların daha fazla ateşlendiği de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives:Fever is known to be rare in Behçet?s syndrome and when present it is usually associated with vascular disease. However, its presence or absence has not been investigated formally. The aim of this study is to measure body temperature and investigate history of recurrent fever in Behçet?s syndrome patients. Additionally we also investigated whether fever is associated with specific organ involvement or not.Patients and Methods: The study was done in two parts. In the first part, 500 patients with Behçet?s syndrome (254 M/ 246 F), 94 with familial Mediterranean fever (25 M/ 69 F), 100 with ankylosing spondylitis (59 M/41 F), and 72 with systemic lupus erythematosus (4 M/ 68 F) along with 100 healthy controls (48 M/ 52 F) were investigated with the help of a questionnaire for the presence or absence of periodic fever episodes. In the second part, body temperature was measured using a tympanic thermometer in 98 patients with Behçet?s syndrome (55 M/ 43 F) and 61 healthy controls (31 M/30 F). 43 of 98 patients with Behçet?s syndrome were using colchicine, while the remaining were not using any treatment. Additionnaly, acute phase reactants were measured. Fever was measured 3 days apart 3 times within a week and the maximum level of them was chosen for the analyses. Clinical characteristics were evaluated in both parts of the study.Results:First part: History of fever episodes were present in 110 (22 %) patients with Behçet?s syndrome, 82 (87 %) patients with familial Mediterranean fever, 24 (33 %) patients with systemic lupus erythematosus and 8 (8 %) patients with ankylosing spondylitis. None of the healthy controls recalled a fever episode. Patients with Behçet?s syndrome who had fever episodes were more likely to have joint, vascular or neurological disease.Second part: The mean value of fever was significantly higher among patients with Behçet?s syndrome (36.72 ± 0.42 ºC) compared to that among healthy controls (36.56 ± 0.27 ºC) (P = 0.004). In only one patient with Behçet?s syndrome fever was measured higher than 38 ºC and in 25 (25 %) it was ? 37 ºC. Patients with joint or vascular disease and those with high acute phase levels were more likely to have higher fever values.Conclusions:In this study, we found that about 1/5 of patients with Behçet?s syndrome report a history of fever episodes. However, fever levels were mildly elevated. This could be due to rather short follow-up duration. As previously reported, those with joint or vascular disease were more likely to report fever episodes or to have elevated fever levels.