Tekrarlayan plevra efüzyonlarında hızlı plörodez: Prospektif randomize çalışma
Rapid pleurodesis for potentially recurrent pleural effusions: A prospective randomized trial
- Tez No: 337325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF TURNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Plevra efüzyonları akciğer, meme karsinomu ve mezotelyoma gibi malignhastalıkların yaygın komplikasyonu sonucu gelişen vücut sıvılarıdır. Prognoz genel olarak kötü olmakla birlikte 30 günlük mortalite oranları %29- %50 düzeyindedir. Tüp torakostomi, kemoterapi , plörodez ajanları , plörektomi gibi birçok farklı tedavi edici yöntem kullanılmaktadır. Plevral yapıştırma materyali olarak kullanılan talk bu ajanlar arasında en başarılısıdır.Bu çalışmanın amacı, kısaltılan yatış süresi ile birlikte , hastaların hastane ortamında kazanabileceği infeksiyon riskini azaltmak, kanserli hastalarda sosyal açıdan yaşanabilecek ek duygu-durum bozukluğunu azaltarak hasta konforunu artırmak ve hastane maliyetini azaltmaktır.Mayıs 2010 ile Ağustos 2011 tarihleri arasında semptomatik olan ve/veya nüks eden malign plevra efüzyonu ya da nüks olasılığı yüksek olan plevra efüzyonlu olup, herhangi bir tedavi edici ameliyat endikasyonu bulunmayan 120 hasta, rastgele metod ile standart plörodez yapılan (n=61) ve hızlı plörodez (n=59) yapılan iki ayrı tedavi grubuna ayrıldı. Ortalama total drenaj miktarı, çalışma grubunda 2699 ± 1627ml(500-12000ml) kontrol grubunda ise 3751± 2839 ml (600-16000 ml) idi . Ortalama drenaj süresi, çalışma grubunda 39,3 saat (14-92 saat) , kontrol grubunda 128,6 saat (40-480 saat) idi. Çalışma grubunda yapılan plörodez sonucunda 52 (%89) hastada komplet ya da parsiyel cevap alınırken sadece 7 (%11) hastada sıvı tekrarladığı görüldü. Kontrol grubunda ise yapılan plörodez sonucunda 52 (%85) hastada komplet ya da parsiyel cevap alınırken 9 (%15) hastada sıvı tekrarladığı görüldü.Sonuç olarak geleneksel plörodez ile karşılaştırıldığında hızlı plörodez uygulanan hasta grubunda daha iyi sağ kalım, daha az drenaj süresi ve drenaj miktarı, hastanede yatış süresinde azalma sağlaması ve maliyetin daha düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pleural effusions are a common complication of malignant disease , particularly mesothelioma, breast and lung cancer, and lymphomas. The prognosis is generally poor, with a reported 30-day mortality of 29 to 50%. Several therapeutic options are available,including repeated needle thoracocentesis,tube thoracostomy, chemotherapy, pleurodesis and pleurectomy.The aim of pleurodesis in these patients is to achieve a symphysis between parietal and visceral pleural surfaces,prevent re-accumulation of the effusion or air and thereby of symptoms, and avoid the need for repeated hospitalization for thoracocentesis. Chemical pleurodesis can be palliative for recurrent, symptomatic pleural effusions in patients who are not candidate for a thoracic surgical procedure.Between May 2010 and August 2011, a prospective randomized trial was conducted in 120 patients with symptomatic recurrent pleural effusion who are not potentially curable and/or not amenable to any other surgical intervention. 59 patients were randomly allocated to group study (rapid pleurodesis) and 61 to group control (standard protocol).Complete or partial response was achieved in 52 (89%) and 52(85%) patients in group study and group control respectively . The mean drainage time was 39,3 hours and 128,6 hours in group study and group control respectively (p:0,001).The mean total drainage was 2621 mL in Group 1, whereas it was 4242 mL in group 2 (p=0.018).In conclusion, rapid pleurodesis method is useful technique which shorten the period of hospital stay with low cost , increase the quality of survival and provide comfortable disease process management.