2005-2009 yılları arasında kliniğimize pnömoni tanısıyla yatırılan hastaların tanı ve tedavi açısından retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective assessment of our patients who were hospitalized to our clinic with pneumonia diagnosis between 2005 and 2009 in terms of diagnosis and treatment
- Tez No: 337327
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: TKP ve HKP tanılarıyla hospitalize edilen hastalarımızın yaşları, yakınmaları, laboratuvar bulguları, komorbiditenin ve yaşın pnömoni şiddetine etkisi, hastanede kalış süreleri ve tedavi etkinliğinin araştırılması.Yöntem: Çalışmamızda 148 hasta dosyası incelendi. Bazı dosyalar, içindeki raporların eksik olması nedeniyle çalışmaya alınmadı. Hastaların yaş, cinsiyet, özgeçmiş, fizik muayene, laboratuvar bulguları, tedavide kullanılan ajanlar, prognoz bilgileri kaydedildi.Bulgular ve Sonuç: Hastalarımızın 135'i TKP, 13'ü HKP iken, % 56'sını erkek, % 44'ünü kadın cinsiyet oluşturmaktaydı.TKP hastalarımızda en sık komorbiditelerin solunumsal hastalıklar (% 44.9) ve malignite (% 29.2), HKP hastalarımızda ise DM olduğu belirlendi.Hastalarımızda en sık semptomlar öksürük, balgam, halsizlik ve dispne; en sık oskültasyon bulgusu ise inspiratuar ral idiRadyolojik olarak TKP hastalarımızın % 70'inde tek taraflı (% 60'ı sağ), % 30'unda bilateral (komorbiditesi olan olgularımızda bilateral tutulum daha fazla), % 7'sinde multilober tutulum görüldü.TKP hastalarımızın balgam kültürlerinde sırasıyla en sık S. pneumoniae (% 21.5), flora bakterileri (% 9.6) ve H. influenza (% 4.1) ; HKP hastalarımızda ise en sık S. pneumoniae ve Acinetobacter spp. gözlendi.PSI'ne göre hastalarımızın % 44.4'ü ölüm riski düşük (sınıf I-III) ve orta (sınıf IV), % 11.1'i yüksek (sınıf V) grupta bulunmaktaydı. PSI skoru arttıkça komorbidite sıklığında artış saptandı.Hastalarımızın % 2'si exitus, % 6.8'i YBÜ' ne sevk, % 89.9'u taburcu edilirken, 1 hastamız myokard infarktüsü nedeniyle koroner YBÜ'ne, 1 hastamız da mesane ca nedeniyle üroloji kliniğine sevk edilmişti. Radyolojik olarak çift akciğer ve multilober tutulum gözlenen hastalarımızda ve eşlik eden malignitesi olanlarda YBÜ'ne sevk ve exitus oranları diğer hastalarımıza göre daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Purpose: Research for our patients who are hospitalized by community acquired pneumonia (CAP) and hospital acquired pneumonia (HAP) diagnoses in terms of their ages, complaints, laboratory findings, effect of comorbidity and age to pneumonia severity, duration of hospital stay and treatment effectiveness.Method: 148 patient files were reviewed in our study. Some files were not included in the study due to their missing reports. Patients ages, genders, biographies, physical examinations, laboratory findings, agents used in treatment and prognosis information were recorded.Findings-Result: 135 patients were CAP and 13 were HAP, and 56 % of the patients were male and 44 % female.The most frequent comorbidities for our CAP patients were identified as respiratory diseases (44 %) and malignancy (29.2 %), and DM for HAP patients.The most frequent symptoms were cough, sputum, fatigue and dyspnea, and the most oscultation finding was ral.Radiologically, unilateral involvement was experienced in 70 % of our CAP patients (60 % of which is right), bilateral was in 30 % (which is more in cases with comorbidity) and multilober in 7 %.In CAP Patients sputum cultures; S. pneumoniae (21.5 %), flora bacteria (9.6 %) and H. influenza (4.1 %) were observed respectively, and in HAP Patients, S. pneumoniae and Acinetobacter spp. were most frequent.According to PSI, 44.4 % of our patients were at low and medium death risk group (class I-III), and 11.1 % were in high (class V) group. As PSI score increased, growth in comorbidity frequency was identified.2 % of the patients were exitus, 6.8 % transferred to ICU, 89.9 % discharged, 1 patient transferred to coronary ICU due to myocardial infarction and 1 patient to urology clinic due to bladder ca. Radiologically, patients observed with double lung and multilober involvement and accompanying malignancy were more in number of transfer to ICU and exitus compared to other patients.