Parsiyel hepatektomi sonrası deksketoprofen Trometamol'ün karaciğer rejenerasyonuna etkisi
Effect of dexketoprofen trometamol on liver regeneration after partial hepatectomy
- Tez No: 337328
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GÖKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
GirişKaraciğerin rezeksiyon sonrası rejeneratif kapasitesi mortalite ve morbiditeyi önemli ölçüde etkiler.AmaçParsiyel hepatektomi (PH) sonrası deksketoprofen trometamol (DT) uygulamasının karaciğer rejenerasyonu ve oksidan-antioksidan parametreler üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık.Yöntem ve GereçDeney hayvanları etik kurulundan onaylanan çalışmada, 48 adet Wistar-Albino cinsi dişi sıçan kullanılmıştır. Her grupta 8'er adet olacak şekilde 6 gruba ayrılmıştır. Grup 1: Sham, Grup 2: Sham + 5 mg/kg DT, Grup 3: Sham + 10 mg/kg DT, Grup 4: PH, Grup 5: PH + 5 mg/kg DT, Grup 6: PH + 10 mg/kg DT. PH sonrası yedinci gün sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Oksidan-antioksidan parametrelerden 8-izoprostan, 8-OHdG, MDA, GSH, CAT seviyeleri ve karaciğer rejenerasyonu için çift çekirdekli hepatosit sayısı ve Ki-67 endeksi değerlendirilmiştir.BulgularGruplar arasında 8-OHdG, MDA, intraeritrositer ve doku CAT ve GSH değerlerinde anlamlı farklılık saptanmamıştır. 8-İzoprostan değeri PH grubunda, sham grubuna göre anlamlı olarak yüksek, PH + 5 mg/kg DT grubunda, PH ve PH + 10 mg/kg DT grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Çift çekirdekli hepatosit sayısı karşılaştırıldığında, PH grubundaki değerlerin sham grubundan anlamlı olarak düşük olduğu, sham ve PH sonrası DT uygulamalarının sham ve PH grubundaki değerleri anlamlı olarak düşürdüğü saptanmıştır. Ki-67 endeksinin karşılaştırılmasında, PH grubundaki değerin, sham grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu, PH sonrası DT uygulanmasının PH grubundaki değerleri anlamlı olarak düşürdüğü saptanmıştır.SonuçPH sonrası düşük doz DT'nin 8-izoprostan değerini düşürmesi antioksidan olduğunu göstermektedir. Ancak diğer oksidan-antioksidan parametreleri etkilememesi, çift çekirdekli hepatosit sayısı ve Ki-67 endeksini azaltması düşünüldüğünde, karaciğer rejenerasyonunu olumsuz etkileyebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IntroductionAfter resection regenerative capacity of the liver significantly affects mortality and morbidity.PurposeIt was aimed to assess the effects of dexketoprofen trometamol (DT) application on liver regeneration and oxidant-antioxidant parameters after partial hepatectomy (PH).Material and MethodForty-eight Wistar-Albino rats were divided into six groups equally. Group1: Sham, Group2: Sham+5mg/kg DT, Group3: Sham+10mg/kg DT, Group4: PH, Group5: PH+5mg/kg DT, Group6: PH+10mg/kg DT. Seventh day after PH, the rats were sacrificed. Oxidant-antioxidant parameters 8-isoprostane, 8-OHdG, MDA, CAT, GSH and for regeneration binuclear hepatocyte and Ki-67 index were analized.ResultsNo significant difference was found between the groups in terms of 8-OhdG, MDA, intraerytrocytes, tissue CAT and GSH values. Although the value of 8-isoprostane was significantly higher among PH group as compared to sham group, it was significantly lower in PH+5mg/kg DT group as compared to PH and PH+10mg/kg DT groups. The number of binuclear hepatocytes of PH group was significantly lower than those in the sham group. Besides, it was stated that DT application after sham and PH was lowering the values of sham and PH groups significantly. The Ki-67 index of PH group was significantly higher than the values in the sham group and DT application was lowering the values of PH group significantly.ConclusionsLow-dose DT has an antioxidant-effect since it reduces the value of 8-isoprostane. If it is considered that it does not affect the other oxidant-antioxidant parameters, and reduces the number of binuclear hepatocytes and Ki-67 index, it can be stated that it has an adverse effect on liver regeneration