Glial tümörlerde invazyonun değerlendirilmesinde sitokinlerin rolü
The role of cytokines in glial tumour invasion
  1. Tez No: 337329
  2. Yazar: SENEM ÇİĞDEM AYDIN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Nöroşirürji, Biochemistry, Neurosurgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Glial hücrelerin invazyonuna aracılık eden, küçük kemoatraktan sitokinlerin geniş bir ailesi olan kemokinlerin, son yıllarda yapılan çalışmalarda önemle üzerinde durulmaktadır. Çalışmamızda glial tümörlerde önemi olan kemokinlerden CXCL8 (IL-8) ve reseptörü CXCR1 (IL-8Ra), CXCL10 (IP-10), CXCL12 (SDF-1) düzeylerinin in vivo olarak ilk defa birlikte incelenmesi ve invazyon için önemli bir olay olan tümör anjiogenezine aracılık eden eNOS ve VEGF düzeylerinin, bu kemokinler ile ilişkilerinin araştırılması amaçlandı. Ayrıca bu parametrelerin farklı malignite dereceleri arasındaki değişimleri araştırıldı.Hasta grubu 23 bireyden, kontrol grubu ise otopsi amaçlı taze açılmış 10 kadavradan ve gönüllü sağlıklı 10 bireyden oluşturuldu. Hastaların ameliyat sırasında kan ve doku örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Recent studies emphasized on chemokines which are a large family of small chemoattractant cytokines and mediating invasion of glial cells. In our study, we aimed to measure the levels of CXCL8 (IL-8) and its receptor CXCR1 (IL-8Ra), CXCL10 (IP-10), CXCL12 (SDF-1), which are important for human glial tumors, in vivo for the first time and planned to investigate the relations between eNOS and VEGF levels that mediate the angiogenesis which is an important event for invasion. In addition, we aimed to investigate the exchange of their levels in different degrees of malignancy.The patient group was constituted 23 people, control group 10 healthy volunteers and 10 fresh cadavers which opened for autopsy. Blood and tissue samples were obtained from patients during surgery.