Böbrek transplantasyonlu hastalarda anemi ve hayat kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of anemia and life quality in patients with renal transplantation
  1. Tez No: 337341
  2. Yazar: SAFA HALİL ABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Renal transplantlı hastalarda anemi sıklığını ve anemi ile ilişkili faktörleritespit ederek bunun hayat kalitesi ile ilişkisini ortaya koymayı hedefledik.Hastalar ve yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Transplantasyon polikliniğinde renal transplant tanısı ile takip edilen hastalar incelendi ve çalışmaya katılmak için aydınlatılmış onam veren ardışık hastalar çalışmaya alındı. Hastaların yaşı, cinsiyeti ve son dönem böbrek yetmezliğine neden olan primer hastalıkları kaydedildi. GFR değerleri MDRD formülü ile hesap edildi. Hemogram ve biyokimya verileri hastaların poliklinik gözlem dosya kayıtlarından alındı. Anemi sınırı hemoglobin değeri
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to find out the frequency of anemia and its causative factors as well as to analyze the effect of anemia on the quality of life parameters in patients with kidney transplantation.Patients and methods: Patients who were followed with a diagnosis of renal transplant were enrolled. Patients? age, gender, and etiology of end stage renal disease was recorded. GFR values were calculated with the MDRD formula. Complete blood count and biochemistry data were extracted from the patient?s files. Anemia was defined by hemoglobin limit of