Sünnet operasyonunun çocuklar üzerindeki ruhsal etkileri
Psychological effects of circumcision on children
  1. Tez No: 337342
  2. Yazar: MESUT YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAY DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Sünnet operasyonunun çocukların depresyon, kaygı ve benlik saygısı düzeylerine, operasyon sonrası stres tepki düzeylerine ve davranışlarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışmaya 6-11 yaş aralığında 35 erkek çocuk ve aileleri dahil edilmiştir. Deneklerle operasyondan 1 hafta önce, 1 ay sonra ve 6 ay sonra görüşmeler yapılmış ve deneklere Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği (ÇDDÖ), Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Çocuklar için Durumluk Sürekli Kaygı Envanteri (ÇDSKE), Çocuk ve Gençler için Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği (ÇTSS-TÖ) ve Piers-Harris'in Çocuklarda Öz Kavramı Ölçeği uygulanmıştır.Bulgular: ÇDDÖ toplam, içselleştirme ve dışsallaştırma sorun; anksiyete/depresyon, suça yönelik davranış ve dikkat sorun puanları 1. ve 6. ayda, sosyal içe dönüklük, bedensel yakınma ve saldırgan davranış puanları 6. ayda; durumluk kaygı puanları ise sünnet sonrası 1. ayda sünnet öncesi döneme göre anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Öz Kavramı Ölçeği toplam puanlarının; mutluluk, kaygı, popülerlik ve davranış ve uyum alt ölçekleri puanlarının 1. ayda, mutluluk alt ölçek puanlarının 6. ayda sünnet öncesi döneme göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sünnet sonrası 1. ay depresyon puanları, sünnet öncesine göre istatistiksel anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. ÇTSS-TÖ ölçeğinde 6.ayda 3 çocuk TSSB tanısı ile uyumlu puan almıştır.Tartışma: Sünnetin çocukların davranış sorunlarında iyileşmeye yol açtığı, benlik kavramlarına olumsuz etkisi olmadığı, depresyon ve kaygı düzeylerini ise arttırmadığı bulunmuştur. Ülkemizde sünnete atfedilen olumlu özelliklerin, sünnetin çocukların ruh sağlığı üzerine olumsuz etkilerini engellediği, hatta bazı alanlarda iyileşmelere yol açtığı düşünülmüştür. 3 çocuğun ÇTSS-TÖ'de TSSB tanısı ile uyumlu puan alması ise, bazı çocuklarda operasyonun ciddi ruhsal sıkıntılara yol açabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of circumcision on depression, anxiety, self-concept levels, post-traumatic stres reactions and behaviors of children.Method: 35 boys aged between 6-11 who were scheduled to be circumcised, and their families were included. Participitants were interviewed a week ago and one month and six months after the operation; and CBCL, CDI, STAIC, CPTS-RI and Piers Harris Children's Self-Concept Scale were administered to the subjects.Results: In terms of CBCL, 1 and 6 months after circumcision total, internalization and externalization problem scores, anxiety/depression, delinquent behavior, attention problems subscales scores; and 6 months after circumcision, social withdrawal, somatic complaints, aggressive behavior subscales scores were significantly lower when compared with the period before circumcision. 1 month after circumcision, state anxiety and depression scores were significantly lower; total scores of self-concept scale, happiness and satisfaction, anxiety, popularity and behavioral adjusment subscale scores were significantly higher, 6 months after circumcision, happiness subscale scores were significantly higher than the period prior to circumcision. Scores of CPTS-RI in 3 children were compatible with PTSD.Discussion: The results show that the circumcision provides improvements on behavioral problems and has no negative effects on self-concept levels, and does not increase depression and anxiety levels of children. The positive meanings attributed to the circumcision in Turkey may reduce the negative effect of the operation on children?s mental health. The CPTS-RI scores in 3 children were compatible with the diagnosis of PTSD and this may indicate that the operation could lead to serious mental problems for some children.