Farelerde interferon ve steroid uygulamasının karaciğer, dalak ve kemik iliğindeki regulatuar T hücrelerine etkisi
The effects of interferon and steroid administration on liver, spleen and bone marrow in mice
  1. Tez No: 337344
  2. Yazar: ESRA ZERDALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖZARAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
T-reg'ler immün sistemde görevli bir çok hücre çeşidine etki ederek immünolojik toleransı sağlayan hücrelerdir. Otoimmün hastalıklar, greft rejeksiyonunun önlenmesi ve enfeksiyon hastalıklarında önemli role sahiptirler. Steroidler, immün sistemi baskılarlar; özellikle T lenfositlerin sitokin salgılamasını ve hücresel immünolojik yanıtın başlamasını önlerler ve T-reg'leri de stimule ederer. Diğer yandan interferonlar immünmodülator, antiviral ve antiproliferatif etkiye sahiptirler. Makrofajları ve sitotoksik T hücrelerini aktive ederler ve T-reg'lerin diferansiyasyonunu uyarırlar.Biz bu çalışmamızda interferon ve steroidin karaciğer, dalak ve kemik iliğindeki T-reg'lere etkisini, bilinen immünosüpresif/ immündüzenleyici etkilerini T-reg'ler üzerinden yapıp yapmadıklarını değerlendirmeyi amaçladık. Bunun için 24 fareye 5 gün boyunca intraperitoneal (ip) enjeksiyon yapıldı. Kontrol grubuna 0,1 cc serum fizyolojik (SF) her gün uygulandı. İnterferon grubuna interferon alfa 2b 20000 IU 0,1 cc olacak şekilde SF ile sulandırılarak gün aşırı 3 kez diğer günler 0,1 cc SF uygulandı. Steroid grubuna deksametazon 5 mg/kg 0,1 cc olacak şekilde SF ile sulandırılarak her gün uygulandı. Enjeksiyonlar bittikten sonra 2 gün beklendi. Farelere ip genel anestezi uygulandı, laparotomi yapılıp portal ven açığa çıkarıldı, portal venden 5 ml bovine serum albümin (BSA) verildi, inferior vena cava kesilerek karaciğerin BSA ile perfüzyonu sağlandı, fareler feda edilmiş oldu. Karaciğer, dalak ve kemik ilikleri elde edildikten sonra T-reg'lerin ayrımı yapıldı ve flow sitometri ile sayıldı. Flow sitometri ile sayımda interferon, steroid ve kontrol grubunda istatiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamadı.İnterferon ve steroid kullanımının T-reg'lerin miktarına etki etmediği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
T-regs maintain immune tolerance by effecting other cells of the immune system. They play an important role in autoimmune diseases, and prevention of greft rejection. Steroids suppress the immune system; they especially inhibit cytokine secretion of T lymphocytes and beginning of cell-mediated immune response, and also stimulate T-regs. Furthermore, interferons have immunomodulatory, antiviral and antiproliferative effects. They activate macrophages and cytotoxic T-cells, and stimulate differantiation of T-regs.In this study we aimed to evaluate the effects of interferon and steroid on T-regs in liver, spleen, and bone marrow, and if they achieve their well-known immunesuppresive/immunomodulatory effects by T-regs. For this purpose 24 mice received intraperitoneal (ip) injection for five days. Control group received 0.1 ml saline every day. Interferon group received interferon alfa-2b 20000 IU on the first, third and fifth days, and only 0.1 ml saline on the other days. Steroid group received 5mg/kg dexametasone in 0.1 ml saline every day. Two days after the end of therapy, each mouse was given ip anesthesia, portal vein was explored via laparotomy. Five ml of bovine serum albumin (BSA) was given through portal vein. By cutting inferor vena cavae, liver was provided to be perfused with BSA. Then the mice were sacrificed. Liver, spleen and bone marrow were obtained; T-regs were distinguished, and counted by flow cytometry. In flow cytometry counts interferon, steroid and control groups did not show significant difference.Interferon and steroid use do not seem to affect the quantity of T-regs.