60 yaş üstü yatan hastalarda malnütrisyon taramasında kullanılan testlerin karşılaştırılması, antropometrik ölçümler ve el kavrama gücü ile ilişkisi
Comparision between malnutrition tests, antropometric measures and hand grip test in hospitalzed elderly people
  1. Tez No: 337361
  2. Yazar: EROL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SUNA ERDİNÇLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç:Hastaneye yatırılan yaşlı hastaların nütrisyonel risk açısından değerlendirmesinde, tavsiye edilebilecek ve üzerinde fikir birliğine varılmış, ideal tek bir test yoktur. Bu çalışmada, malnütrisyon taramasında kullanılan iki testin, hastaneye yatırılan yaşlı hastalarda karşılaştırılması, antropometrik ölçümler ve el kavrama gücü ile ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmada, İç Hastalıkları, Kardiyoloji ve Enfeksiyon servislerinde yatmakta olan 60 yaş ve üstü 200 hasta değerlendirildi. Çalışmada bir araştırmacı nütrisyonel risk taraması (NRS 2002) ile el kavrama testini, diğer bir araştırmacı ise aynı hastalara mini nütrisyonel tarama testini aynı gün ya da en geç ertesi gün uyguladı. MNT tarama testinde 11 ve altında puan alan hastalara MNT değerlendirme formu da yine aynı araştırıcı tarafından yapıldı. Ayrıca MNT taramasında malnütrisyon riski olmayan 11 puan üzeri hastaların da vücut kitle indeksi (VKİ), üst kol çevresi (ÜKÇ) ve baldır çevresi (BÇ) ölçümleri alındı. Grupların kaç gün boyunca yatarak tedavi gördüğü, hastalık ve kullandığı ilaç sayısı, inkontinans varlığı, idrar sondası takılı olup olmaması, alkol, sigara kullanıp kullanmadığı, düzenli egzersiz yapıp yapmadığı, son 1 yıldaki düşme sayısı, kırık hikâyesinin olup olmadığı, bası yarasının varlığı, nütrisyon destek tedavisi de sorgulandı. İstatistik analizlerinde ki kare ve ANOVA testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 200 olgunun 98'i kadın, 102'si erkekti. Yaş ortalamaları 71,3±8,1 idi. NRS-2002'ye göre malnütrisyon riski sıklığı %34, MNT'ye göre malnütrisyon sıklığı %23,5, malnütrisyon riski sıklığı % 27,5 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: There is no so far described single test and recommended consensus method which is ideal for determining hospitalized elderly patients? nutritional risk assessment. In this study, we intend to screen hospitalized elderly patients for malnutrition by using two tests (described below), and compare the results with anthropometric measurements and hand grip test and describe the relationship between them. Method: In this study, we evaluated 200 hospitalized patients aged 60 years and over in Internal Medicine, Cardiology and Infectious Disease departments. Two independent researchers commissioned to apply the two tests to same patients within the same day or at least the day after. One of the researcher applied nutritional risk screening (NRS 2002) test with the hand grip test and the other applied mini nutritional assessment (MNA). Patients who had a score below 11 in short form MNA test were administered long form MNA test by the same researcher. Body mass index (BMI), upper arm circumference and calf circumference measurements were recorded for patients who had a score over 11 points and were not at risk of malnutrition. The patients participating in the study were also questioned for the number of inpatient days, concomitant diseases, number of medications, the presence of urinary incontinence and urinary catheter, exercise, alcohol and smoking habits, the number of falls in the past year, history of fracture, the presence of pressure sores, and nutritional support treatment. Chi square and ANOVA test were used for statistical analyses. Results: Of the 200 patients, 98 were female and 102 were male. The mean age was 71,3±8,1. According to NRS-2002, prevalence of malnutrition risk was 34%, according to MNA prevalence of malnutrition was 23,5%, and the prevalence of malnutrition risk was 27,5%. According to NRS-2002 38% of the patients at risk for malnutrition were female and 62% of the patients at risk for malnutrition were male (p=0,029).