Pnömonektomi yapılan hastalarda mortalite ve morbiditeyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 337365
  2. Yazar: AYŞE KÜÇÜKÇÖLLÜ ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA EROLÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmamızda pnömonektomi operasyonu uygulanan hastalarda morbidite ve mortaliteyi etkileyen faktörleri inceledik. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya 2007-2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi (CTF) Göğüs Cerrahisi ameliyathanesinde pnömonektomi operasyonu olan hastalar dahil edildi. Anesteziyoloji ve Göğüs Cerrahisi Anabilim dalları arşivlerinden dosyalar incelenerek tüm olguların demografik verileri, yandaş hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, FEV1 ve FVC değerleri, preoperatif alınan kan gazındaki PaO2 ve PaCO2 değerleri, preoperatif ve postoperatif kreatinin değerleri, torakotominin tarafı, ventilasyon sırasındaki tidal volüm ve Pik basınç, operasyon sırasındaki kanama miktarı, operasyon süresince verilen kristaloid, kan ve kan ürünleri, perop diürez, perioperatif sıvı balansı, perop vasopressör ve inotrop ihtiyacının olup olmaması, operasyon süresi, ekstübasyon süreleri, yoğun bakım ihtiyacının olup olmaması, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri, enfeksiyonlar ve komplikasyonlar kaydedildi. Operasyon sonunda ekstübasyonun geç yapılması, gelişen komplikasyonlar ve hastanın yoğun bakım ihtiyacının olması mortalite gelişiminde önemli risk faktörleri olarak bulundu. Morbidite gelişimi açısından risk faktörlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Beklenenin aksine olguların eşlik eden hastalıklarının olması, tek akciğer ventilasyon sırasındaki parametreler ve perop sıvı yönetiminin morbidite ve mortaliteyi etkilemedikleri görüldü. Sonuç olarak bu çalışmanın, retrospektif bir çalışma olması ve olgu sayısının yeterli olmaması nedeniyle risk faktörlerinin etkinliğini belirlemede yetersiz olabileceğini düşünüyoruz. Pnömonektomi operasyonu gibi yüksek riskli bir cerrahi girişimin mortalite ve morbidite oranını düşürebilmek amacıyla kesin risk faktörlerinin belirlenmesi için daha fazla randomize klinik çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
We investigated the factors affected morbidity and mortality in patients who had pneumonectomy operation. The patients, had pneumonectomy operation in Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine Thoracic Surgery between 2007-2012, were included into this retroscpective study. The demographic data, comorbid diseases, using medicines, FEV1 and FVC values, PaO2 and PaCO2 values in blood gases taking as preoperative, preoperative and postoperative creatinine values, the side of toracotomy, tidal volume and peak pressure during ventilation, blooding amount during operation, crystalloid, blood and blood products giving during operation, perop diuresis, perioperative liquid balance, whether or not needing to perop vasopressor and inotrop, operation time, extubation times, whether or not needing to intensive care, time of intensive care and staying in hospital, infections and complications of all cases were recorded by investigating of files from archives of departments. Late applying of extubation at the end of operation, developing complications and needing to intensive care of a patient were found as important risk factors in development of mortalitiy. Any significant statistical differences were determined in risk factors in development in morbidity. Contrary to expectations, diseases following by cases, parameters during ventilation of one lung and administration of perop liquid not affected to morbidity and mortality were observed. As a consequence, because of this study was a retrospective study and there aren?t enough case numbers, we are thinking that this study could be inadequate for determination of efficiencies of risk factors. We think that there is a need further randomized clinical studies for determination of definite risk factors for the purpose of reducing of morbidity and mortality ratios in a surgical attempt with high risk like pneumonectomy.