Superior sulcus tümörlerinde sağkalımı etkileyen prognostik faktörlerin değerlendirilmesi: 20 yıllık tek merkez deneyim
Evaluation of prognostic factors affecting survival in superior sulcus tumors: 20 years of single center experience
  1. Tez No: 936980
  2. Yazar: NİSA YILDIZ İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ERDOĞU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş-Amaç: Superior sulkus tümörleri (SST), subklavian damarlar, brakiyal pleksus ve omurga gibi yapılarla yakın ilişkisi nedeniyle tedavisi güç akciğer tümörleridir. Tüm akciğer tümörlerinin %5'inden azını oluştururlar. Anatomik zorluk sebebiyle tedavisi önem arz etmektedir. İndüksiyon kemoradyoterapi (KRT) sonrası cerrahi rezeksiyon (trimodalite tedavisi), sağkalım süresini uzatma açısından etkili olmuştur. Bu çalışmada amacımız, SST'li hastalarda indüksiyon tedavi rejimleri sonrasında yapılan cerrahi operasyonun; mortalite, morbidite ve sağkalım sonuçlarını ortaya koymak ve sağkalımı etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2004– Ocak 2024 yılları arasında kliniğimizde SST nedeniyle tedavi gören 165 hasta retrospektif olarak incelendi. Evreleme, non-invaziv yöntem olarak pozitron emisyon tomografisi-bilgisayarlı tomografi (PET-BT) ve kraniyal manyetik rezonans (MR) kullanıldı. Tanı, transtorasik ince iğne aspirasyon biyopsisi (TTIA) veya tru-cut ile koyuldu. Mediastinal evreleme endobronşial ultrasonografi (EBUS) veya mediastinoskopi ile yapıldı, pozitif lenf nodu olan 2 hasta inoperabl kabul edildi. Direkt cerrahi, neoadjuvan radyoterapi (RT) sonrası cerrahi ve neoadjuvan KRT sonrası cerrahi olmak üzere 3 farklı tedavi modalitesi gerçekleştirildi. Her ne kadar SST'lerde rehberlerce kabul edilen standart tedavi modalitesi indüksiyon KRT sonrası cerrahi olsa da hasta kohortu çok eski yıllara uzandığı için, eski tarihli olgularda günümüzce kabul edilen standart indüksiyon tedavisi dışındaki protokollerde uygulanmış ve bu hastalar dışlanmayarak çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 57,3 yıl olup çoğunluğu erkekti. %75,8'i neoadjuvan tedavi almış, %87,3'ünde komplet rezeksiyon sağlanmıştı. Neoadjuvan tedavi olarak hastaların %51,2'sine sadece RT uygulanırken %48,8'ine KRT uygulanmıştı. En sık görülen tümör tipi adenokarsinomdu. Genel 5 yıllık sağkalım %48,1 olup, yaş, tedavi türü, cerrahi başarı ve nodal durumla ilişkili olarak değişmişti. Komplet rezeksiyon ve patolojik tam yanıt, sağkalımı olumlu yönde etkiledi. CCI skoru ≥3, inkomplet rezeksiyon, pnömonektomi, pN1-2 ve CD 3A komplikasyonları sağkalımı olumsuz etkileyen bağımsız faktörlerdi. Sonuç: SST tedavisinde neoadjuvan RT/KRT ile cerrahi kombinasyonunun sağkalım üzerinde belirgin olumlu etkisi vardır. Cerrahide komplet rezeksiyonun artırılması ve komplikasyonların azaltılması, uzun dönem prognoz açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Superior sulcus tumors (SSTs) represent a rare and challenging subtype of lung cancer due to their proximity to critical anatomical structures such as the subclavian vessels, brachial plexus, and spine. They account for less than 5% of all lung malignancies. Owing to the complexity of surgical access, their treatment remains particularly demanding. Trimodality therapy, which includes induction chemoradiotherapy (CRT) followed by surgical resection, has been shown to improve overall survival. This study aims to evaluate postoperative mortality, morbidity, and survival outcomes following induction therapy in patients with SST, and to identify prognostic factors influencing survival. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 165 patients treated for SST in our thoracic surgery clinic between January 2004 and January 2024. Staging was performed using non-invasive imaging modalities, including positron emission tomography-computed tomography (PET-CT) and cranial magnetic resonance imaging (MRI). Histopathological diagnosis was obtained via transthoracic fine-needle aspiration (TTIA) or tru-cut biopsy. Mediastinal staging was achieved through endobronchial ultrasound (EBUS) or mediastinoscopy. Patients with confirmed mediastinal lymph node metastasis (N2/N3) were deemed inoperable and referred for definitive oncological treatment. Three treatment modalities were employed: direct surgery, surgery following neoadjuvant radiotherapy (RT), and surgery following neoadjuvant CRT. Results: The mean patient age was 57.3 years, with a male predominance. Neoadjuvant therapy was administered to 75.8% of patients, and a complete resection (R0) was achieved in 87.3%. Among patients receiving neoadjuvant therapy, 51.2% underwent RT alone, while 48.8% received CRT. Adenocarcinoma was the most prevalent histological subtype. The overall five-year survival rate was 48.1%, with survival significantly associated with age, treatment modality, completeness of resection, and nodal status. Complete resection and pathological complete response were found to be favorable prognostic indicators. Independent predictors of poor survival included a Charlson Comorbidity Index (CCI) ≥3, incomplete resection, pneumonectomy, nodal involvement (pN1–2), and Clavien-Dindo grade ≥3A postoperative complications. Conclusion: The combination of neoadjuvant RT/CRT followed by surgical resection provides a significant survival benefit in the management of SST. Maximizing the rate of complete resections and minimizing postoperative complications are essential to improving long-term outcomes.