Tamamlayıcı pnömonektomilerde morbidite ve mortaliteyi etkileyen faktörler nelerdir? Tamamlayıcı pnömonektomi uygulanan hastaların erken ve uzun dönem sonuçları
What are the factors effecting morbidity and mortality in completi̇on pneumonectomy? the early and long-term outcomes of patients underwent completion pneumonectomy
- Tez No: 534310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN SAYDAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Tamamlayıcı pnömonektomi (TP) yüksek mortalite ve morbidite oranına sahip cerrahi prosedürdür. Erken tanı konan akciğer kanseri insidansının artması, parankim koruyucu cerrahin ön plana çıkması , akciğer kanseri ve/veya enfeksiyonu için pulmoner rezeksiyon sonrası artan sağkalım oranları TP endikasyonları giderek genişlemektedir. Bu çalışmamızda TP endikasyonlarını, erken ve geç dönem sonuçlarını literatür eşliğinde retrospektif olarak sunmayı amaçladık. Metot : Ocak 2006 ile Aralık 2016 yılları arasında S.B.Ü Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tamamlayıcı pnömonektomi yapılan hastaların prospektif olarak tutulan dataları retrospektif olarak değerlendirildi.66 hastadan 58'ine klasik TP , 8'ine kurtarıcı TP uygulanmıştır. Bu hastaların operasyon endikasyonları, erken ve geç dönem sonuçlarını etkileyen faktörler, operatif mortalite ve sağkalım oranları analiz edildi. Bulgular: Genel operatif mortalite oranı %7.6 (5 hastada) olarak saptandı. KTP de mortalite oranı %6,9 iken, Kurtarıcı TP de bu oran %12,5 idi. Malign nedenli TP uygulanan hastalarda mortalite oranı %8.67 saptandı. Mortaliteye etki eden prognostik faktörler intraoperatif kanama miktarı ve hemoglobin düşüş yüzdesi olarak saptandı. Postoperatif 28 hastada (%42.2) komplikasyon saptandı ve en sık saptanan komplikasyon atrial fibrilasyon (%19.7) idi. Grup analizi yapıldığında komplikasyonlar arasında istatiksel olarak fark saptanmadı (p>0,05). Tamamlayıcı pnömonektomi sonrası toplam 10 (%15.2) hastada BPF saptandı. GPS skorunun 0 olması ve bronş güdüğünün herhangi bir doku ile desteklenmesi BPF riskini istatistiksel olarak azalttığı (sırasıyla p= 0.019 , p= 0.014), diabet mellitusun ve ilk operasyon sonrası alınan adjuvan tedavinin ise BPF görülme sıklığını artırdığı gösterildi (p=0.039,p 0,5). Malign nedenli KTP uygulanan hastalarda ortalama sağkalım süresi 70 ay olarak saptandı. 5 yıllık, 10 yıllık sağkalım oranları 58.1%, %25.3 olarak saptandı. Sağkalıma etki eden prognostik faktörler arasında tümör çapının 7 cm'den büyük olması, ikinci tümörün evresi olarak saptandı. Adjuvan tedavi alan hastalar daha iyi sağkalıma sahip olmalarına rağmen bu istatiksel olarak anlamlı değildi (p= 0.08). Grup analizinde ilk operasyon ile ikinci operasyonda aynı histopatolojiye sahip hastalarda iki operasyon arasındaki süre ile sağkalım arasında istatiksel olarak fark saptanmadı(p=0.351). İki operasyon arasında geçen sürenin sağkalım üzerine etkisi saptanmadı(p=0.423). Sonuç: Sonuç olarak tamamlayıcı pnömonektomi kabul edilebilir mortalite ve morbidite oranlarıyla sağkalıma anlamlı katkı sağlamaktadır. Komplikasyon nedeniyle uygulanan tamamlayıcı pnömonektomi hayat kurtarıcıdır.
Özet (Çeviri)
Backgroung: Completion pneumonectomy (CP) is a procedure which has higher morbidity and mortality. Because of increased incidence of early-stage lung cancer and limited lung resections in the treatment of lung cancer, increased survival rates after pulmonary resection for lung cancer or pulmonary infection, the CP indications are gradually expanding. In this study, we aimed to present the CP indications, early and long-term results of completion pneumonectomy with the literatüre, retrospectively. Methods:Between January 2006 and December 2016, 66 patients underwent complementary pneumonectomy (58 classic CP,8 rescue CP) in Yedikule Chest Disease and Thoracic Surgery Training Hospital were analysed retrospectively. Indications, factors affecting early and long-term outcomes, operative mortality rates and survival rates of these patients were analysed. Results: The total postoperative mortality rates was %7.6 (5 patients) . Mortality rate was 8.67 % in patients with malign CP. İntraoperative bleeding and decreased hemoglobin percentage were related to higher postoperative mortality (P = 0.03). Postoperative complications were observed in 28 patients (42.2%) and the most common complication was atrial fibrillation (19.7%). There were not any statistically significant difference between the groups when subgroup analysis was performed(p>0,05). Bronchopleural fistula (BPF) was detected in 10 patients (15.2%) after CP .