Kaşdişlen Tahtacılarının dînî ve sosyo-kültürel yapısı
Religious and socio-cultural construction of Kaşdişlen Takhtajis
- Tez No: 337381
- Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tahtacılar, dînî inanış bakımından Alevî bir topluluktur. Alevîlik, uzun yıllardan beri ülkemizde konuşulan, tartışılan hakkında sayısız araştırmalar yapılıp eserler kaleme alınan bir konudur. Günümüzün çok önemli bir sosyal gerçekliği olan Alevîlik üzerinde bu kadar konuşulup yazılması beraberinde birçok fırsatı da getirmiştir. Özellikle Alevî kesim, kendini daha rahat ifade etme zemini bulmuş ve bu şekilde karşılıklı ön yargılar yerini anlayış ve hoş görüye bırakmaya başlamıştır. Anadolu Alevîliğinin alt kolu olan Tahtacılar, yüzyıllardır geçimlerini ağaç ve orman işlerinde çalışarak sağlamışlardır. Bu nedenle Anadolu?nun genellikle ormanlık alanlarında, orman işçiliğinin yapılabileceği bölgelerde yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Cumhuriyet?in ilanı ve sonrasında hızlı bir şekilde yerleşik hayata geçmeye başlamış, ağaç ve orman işçiliğini yavaş yavaş terk ederek daha farklı geçim kaynaklarına yönelmişlerdir. Tahtacıların, asırlardır orman içlerinde göçebe bir hayat tarzı sürdürmeleri, onların dış dünyayla olan sosyal ve kültürel bağlarının zayıf kalmasına ve kapalı bir toplum kimliğine bürünmelerine sebep olmuştur. Ancak Tahtacılar, günümüzde açık toplum özelliği daha ağır basan bir topluluktur. Kaşdişlen Tahtacılarında sosyo-kültürel unsurların yanı sıra, dînî bağlamdaki düşüncelerinin de toplumun geneliyle büyük oranda paralellik sergilemektedir. Alevî-Sünnî çatışması olarak adlandırılan durum aslında toplumsal iletişim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Daha zayıf görünen ayrılık noktalarının değil, çok daha güçlü olan ortak paydaların daha fazla ön plana çıkarılması durumunda bu çekişmeler son bulacaktır. Anlaşılan o ki, Alevî ya da Sünnî, bu topraklarda yaşayan herkes her şeyden önce, son din olan İslâm?a mensubiyetiyle gurur duymaktadır. Bu ortak nokta, herkesin bir arada dost ve kardeşçe yaşayabilmesini sağlayacak kadar güçlü bir ortak noktadır. Anahtar Kelimeler : Alevilik, Tahtacılık, Kaşdişlen
Özet (Çeviri)
Takhtajis is an Alawi community in terms of religious belief. Alawism is a subject which has been talked and discussed for a long time in our country and about which numerous research has been done and works have been indited. Talking and writing about Alawism, which is a very important social reality of our day, carried a great deal of opportunities with it, too. Especially Alawi part has found an opportunity to express themselves easier and thus, correlative prejudice has started to yield to sensibility and tolerance. Takhtajis, which is a subbranch of Anatolian Alawism, have lived off by working on wood and forest jobs for centuries. Therefore, they have maintained their lives in generally forested lands of Anatolia and in areas where forest working can be done. They started to adopt a sedentary life during proclamation of the republic and later on, headed for different means of living by giving up wood and forest working slowly. Takhtajis? keeping a nomad lifestyle in forests for centuries has caused them to remain weak in terms of social and cultural connections with external world and play the role of a closed community identity. However, nowadays Takhtajis is a community whose open society feature is more predominant. Among Kaşdişlen Takhtajis, their thoughts within religious context as well as their socio-cultural elements show parallelism with the overall society to a large extent. The situation which is named as Alawi-Sunni conflict is actually resulted from insufficiency of societal communication. These conflicts will come to an end in case of bringing much stronger common grounds into the forefront more, not break points seeming weaker. It looks like, Alawi or Sunni, everyone living on this land is proud of their allegiance to the last religion Islam in the first place. This common point is so strong that it can enable everyone to live together in a friendly and fraternal way. Key Words : Alawism, Takhtadjy, Kaşdişlen