Bizans İmparatorluğu ve batı (1171-1204)
The Byzantine empire and the west (1171-1204)
  1. Tez No: 337412
  2. Yazar: CEM KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AYÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Batı Roma İmparatorluğu?nun çöküşüyle başlayan Bizans İmparatorluğu - Batı ilişkilileri, Komnenos Hanedanlığı döneminde yeni bir soluk kazanmıştı. Bu hanedanlığın ilk üyesi olan I. Aleksios Komnenos döneminde, Batı ile çok sıklaşan ilişkiler başlamıştı. İlk olarak Norman tehlikesine karşı Batı ile girişilen ilişkiler, bu tehlikenin atlatılmasının ardından başka bir boyut kazanmıştı. Bu kez Aleksios, Batı?nın yardımıyla birlikte, Türkleri Anadolu?dan uzaklaştırmayı hedefliyordu. Ancak sıklaşan başvurularının ardından, ortaya pekte onun istemediği bir sonuç çıkmıştı. Bu Haçlı Seferlerinin başlangıcıydı. İlk Haçlı Seferi?nde Batı ile ilişkiler zarar görse de, daha sonradan belirli bir istikrar sağlanmıştı. Lakin Aleksios?un torunu Manuel Komnenos devrinde gerçekleşen İkinci Haçlı Seferinde, tamire imkân vermeyen hatalar yapılmıştı. Dönemin kaynaklarında, Manuel?in Haçlılara karşı yürüttüğü kötü politika, çok net bir şekilde aktarılmaktaydı. Dahası yine büyükbabası Aleksios?un açmış olduğu ticari imtiyaz sorununu, Manuel Komnenos çok kötü bir şekilde yönetmişti. 12 Mart 1171?de Bizans topraklarındaki tüm Venediklileri hapse atarak, önemli bir strateji hatası yapmıştı. Böylece Bizans İmparatorluğu?nun çöküşü hızlanmıştı. Ardından gelen imparatorlarından basiretsiz ve Batı karşıtı yönetimleri, Bizans ile Batı arasındaki ilişkileri iyice germişti. Özellikle I. Andronikos Komnenos zamanında Batı?ya karşı Selahattin Eyyubi ile kurulan ilişkiler ve ardından Isaakios Komnenos devrinde, Batı'nın en güçlü lideri Friedrich Barbarossa ile Üçüncü Haçlı Seferi esnasında meydana gelen sürtüşmeler, Bizans ? Batı ilişkilerine telafisi mümkün olmayan sorunlar çıkarmaktaydı. Sonuçta Batı?da artan Bizans düşmanlığı, IV. Haçlı Seferinde kendisini göstererek, Bizanslıların en güzide varlıkları olan başkentleri olan İstanbul'u kaybetmesine yol açmıştı.
Özet (Çeviri)
The Byzantine Empire and the West relations gained new momentum in Komnenos Dynasty, which began with the collapse of Western Roman Empire. The reign of Alexios Komnenos began intensive relations with the West, who is the first member of this dynasty. Firstly, Aleksios wanted help from the West against the Norman threat. After the end of the Norman threat, relations gained a new dimension. Alexios was aiming to send away Turks from Anatolia, with the help of the West. However there was not a good result, despite intensive applications. The result of these applications, The Crusades began. Despite the damage to relations with the West during the First Crusade, a certain stability was achieved later. But a lot of mistakes were made in the reign of Manuel Komnenos. Therefore relations began to damage in this period. Especially during the Second Crusade, Manuel?s anti-West attitude harmed the relations. In the primary sources, there are a lot of examples about Manuel?s anti-West attitude. Therefore, these examples transferred in detail. In addition Manuel Komnenos managed commercial privileges badly. Venetians who are in Byzantine lands, arrested by Manuel Komnenos in March 12, 1171. It was very big mistake, because Venetians was bridge with West and they were supporting the Byzantine Economy. Hence the collapse of the Byzantine Empire accelerated. The reign of later emperors, the collapse of the Byzantine Empire continued rapidly. The sovereignty of Andronikos I Komnenos, relations with Saladin and anti-western attitude increase anti-Byzantine attitude in the West. Also the rule of Isaac II Angelos, during the Third Crusade his conflicts with Frederick Barbarossa raise the Byzantine hostility in the West. Finally, anti-Byzantine attitude of the Western people caused the change of the route of the Fourth Crusade to İstanbul. Thus Byzantines lost the most distinguished entity.