Yapay aydınlatmanın mimari tasarımla ilişkili yönleri
  1. Tez No: 33742
  2. Yazar: SEVİM MUCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT B. ÖZDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmada yapay aydınlatmanın mimari tasarımla ilişkili yönleri saptanarak, bu ilişkilerin mimari yapıların aydınlatılmasında nasıl ve ne şekilde kullanılabileceği ve insanlar üzerindeki psikolojik etkileri incelenmiştir. Çalışma, giriş bölümü dışında üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde sorunun belirlenmesi ve çalışmanın amacı yer al maktadır. Birinci bölümde ışık ve görme ile ilgili fiziksel olgular, ışığın mimari mekânla etkileşen özellikleri ve ışık kaynaklarına ait bilgiler yeralmaktadır. îkinci bölümde aydınlatmanın mimari tasarımla ilişkili yönleri tek tek ele alınarak, konuyla ilgili, yerli ve yabancı mimarlık dergileri taranması sonucu elde edilen somut örnekler yorumlanmıştır. üçüncü bölüm çalışmanın sonuçları, yorumlar ve önerilere ilişkindir. Anahtar Kelimeler : Mimari Aydınlatma, Lambalar, Işık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aspects of the artifical lighting on architectural design. In this research, the aspects of the artifical lighting on architectural design were determined. The ways of using these relations in the lighting of architectural buildings and their psychological affects upon human beings were studied. The thesis consists of an introduction and three main sections. In the i ntroduction section, the problem and the purpose of the research were defined. In the first section the physics of lights vision, light sources and the characteristic of light interrelated to architectural space were defined. In the second section all the aspects of illumination on architectural design was discussed one by one by the use of material's from the architectural journals. The third section gives the conclusions of the research and recommendations for further research. Key Words : Architectural Lighting, Lamps, Light. VI