Altay Türkçesinin tarihî karşılaştırmalı ses bilgisi
Historical comparative phonetics of Altai Turkish
  1. Tez No: 337447
  2. Yazar: ŞİMA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 472
Özet
Çalışmamızda Altayca-Türkçe Sözlük?te bulunan kelimeler ile An Etymological Dictionary of Pre-Thirteenth-Century Turkish, Drevnetyurkskiy Slovar? ve Divanü Lûgat-it-Türk?teki kelimeler karşılaştırılmıştır. Bu sözlüklerdeki kelimeler tarandıktan sonra elde edilen ortak kelimeler ses bilgisi bakımından incelenerek, birbirleriyle olan benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır.Çalışmamız için bu sözlüklerin yanı sıra başka eser ve sözlüklerden de yararlanılmıştır. Altay Türkleri ve dilleri hakkında genel bilgiler verdiğimiz Giriş bölümünden sonra yer alan II. Bölüm?de Eski Türkçenin ve Altay Türkçesinin ses sistemi üzerinde durulmuştur. III. Bölüm?de ise Eski Türkçe ile Altay Türkçesinin ünlü ve ünsüz düzenleri incelenmiştir. Ayrıca bu bölümün sonunda ses grupları ve ses olayları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study we compared with the words in Altayca-TürkçeSözlük to An Etymological Dictionary of Pre-Thirteenth-Century Turkish, Drevnetyurkskiy Slovar? and Divanü Lûgat-it-Türk. We examined the common words in three dictionaries in terms of phonetics and set differences and similarities between the Altai Turkish and Old Turkish languages. On the other hands, when it is necessary, we took advantage of other dictionaries and works. In the preface of this study, short and introductory information about Altai Turks and their language has been given. In the second chapter of this study, the vowel and consonant systems of the Altai Turkish and Old Turkish have been discussed. In the third chapter of this study, the phonetic system of the Altai Turkish and Old Turkish have been examined at length. At the end of this chapter, phonetic groups and phonetic events have been estimated with many samples.