Makedonya Türklerinin türküleri üzerine bir araştırma
A study on Turkish folk songs in Macedonia
- Tez No: 337449
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Makedonya Türklerinin geçmişten günümüze, gelenek içerisinde sözlü olarak yaratıp yaşattıkları türkülerin derlenip, incelenmesini konu alan çalışmamız, ?Giriş? kısmını takip eden iki bölüm, ?Sonuç? ve ?Metinler? kısımlarından oluşmaktadır. ?Giriş? kısmında, öncelikle Makedonya Türklerinin tarihi ve mevcut durumları hakkında bilgi verilmiş ve bu konuda daha önceden yapılmış olan çalışmalar değerlendirilmiştir. Ardından alan araştırması sırasında kullanılan derleme teknikleri ve derleme sonrasında elde edilen bilgilerin tasnif ve değerlendirilmesinde başvurulan halk bilimi yöntemleri açıklanmıştır. ?Makedonya Türkülerinin Metin Özellikleri? başlığı altında oluşturulan Birinci Bölüm?de, ilk olarak ?Türkü? kavramı değerlendirilmiş ve sonrasında Makedonya Türklerinden derlenen türküler içerik, şekil-yapı, işlev ve bağlamları bakımından incelenmiştir. Çalışmanın İkinci Bölümü?nde Makedonya türküleri, ?Makedonya Türkülerinin İcra ve Müzik Özellikleri? başlığı altında ele alınmıştır. Türkülerin icra özellikleri, bağlam merkezli bir yaklaşımla incelenmiş ve eser analizinde kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Makedonya türkülerin müzik özellikleri; makam, ritim, usul ve müzik biçimleri bakımından değerlendirilmiştir. ?Sonuç? kısmında, Makedonya Türklerden derlenen türküler; şekil-yapı, içerik, işlev, bağlam ve müzik özellikleri açısından, toplu olarak değerlendirilmiştir. Bu haliyle ?Sonuç? kısmı, çalışmanın diğer bölümlerinde yapılan değerlendirmelerin bir araya getirildiği, kaynak taraması ve derleme çalışmalarıyla elde edilen bilgilerin eleştirilerek bir sonuca bağlandığı bir yapı arz etmektedir. Çalışmanın ?Metinler? kısmında cd, kaset gibi elektronik kaynaklardan elde edilen ve tarafımızca Makedonya Türklerinden derlenen 98 adet türkü metnine ve bu türkülerin notalarına yer verilmiştir. Türkü metinleri ve notaları, kullanımda kolaylık sağlaması amacıyla numaralandırılmış ve alfabetik bir şekilde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study which includes collection and analysis of the folk songs orally created and kept alive from past to present days within tradition by Macedonian Turks, consists of two chapters which are following ?Introduction? part, and ?Conclusion? and ?Texts? parts. In the ?Introduction? part, first, the information about the historical and current situation of Macedonian Turks has been given and the studies done before on this subject have been reviewed. After, the techniques used in the field search and the folklore techniques referenced in the classification and evaluation of the data obtained, have been explained. In the first chapter entitled ?The Textual Features of the Macedonian Folk Songs?, first of all, the term ?folk song? has been commented and after that, collected Macedonian folk songs have been analyzed in terms of content, form-structure, function and context. In the second chapter of study, Macedonian folk songs have been discussed under the title of ?The Interpretation and Musical Features of Macedonian Folk Songs?. The interpretation features of folk songs have been analyzed with a context based approach and the information about the techniques used in analysis of songs has been given. The musical features of Macedonian folk songs have been evaluated in terms of maqam (mode), rhythm, tempo and musical forms. In the ?Conclusion? part, the folk songs collected from Macedonian Turks have been evaluated all together in terms of form-structure, content, function, context and musical features. Thus, the ?Conclusion? part presents a structure in which the evaluations done in previous parts of study have been brought together and, the data obtained by literature review and field work has been brought to a conclusion. The `Texts? part of the study includes lyrics and musical notes of 98 folk songs that we collected from Macedonian Turks and from electronic sources such as CDs, cassettes. The lyrics and musical notes of the folk songs have been numerated and listed in an alphabetical order in order to be checked easily.