Türk resim sanatında otoportre
Autoportrait in Turkish art of painting
  1. Tez No: 101644
  2. Yazar: HASAN ÇAKALOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. HAKAN GÜRSOYTRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK RESİM SANATPNDA OTOPORTRE Hasan ÇAKALOĞLU Resim Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2001 Danışman: Yrd.Doç. Hakan GÜRSOYTRAK Otoportre; sanatçıların, kendi iç dünyasına bir bakışıdır. Ressam; üretim sürecinde doğayı, nesneleri, imgesel bir konuyu yorumladığı gibi, otoportre ile kendi insani merkezine, diğer deyişle özüne ulaşmak ister. Otoportre çalışmasını gerçekleştiren ressam, trajedi olgusunu da yaşar. Sanatçı; kendi yaşam sürecinin sınırlılığı içinde, otoportre ile, kendi benliğinin yansımasını sonsuzlaştırır. Türk Resim Sanatı'nın erken dönemdeki oluşumunda, önceleri resimden çok heykeller ağırlıktadır. Türklerle ilgili gelişmiş bir resim üslubundan M.S. 6-7 yüzyıl için sözedilebilir. Orta Asya Türk kültürüne ait coğrafi alanda Hint, Çin, Helen kültürlerinin karşılıklı etkileşimi söz konusudur. Bozkır kültüründe yerleşik bir düzen olmaması, resim sanatının gelişimini zayıflatır. Otoportrenin, Türk Resim Sanatı'nda bir gelenek olarak yer alması, çok uzun bir süreci kapsar. Anadolu'da Selçuklu Türklerinin saraylarındaki portreci resim anlayışı ve genelde resim sanatı, Osmanlı İmparatorluğunun merkezi otoritesince hoş görülmez. İstanbul'un alınmasından sonra, Bizans kültürü, onun ardından da Avrupa ile kültürel ilişkiler kurulur, geliştirilir. Osmanlılarda Batılılaşma çabalarına karşın, resim ve heykel sanatları iç dirençle karşılaşır. Batılı ölçütlerde resim anlayışı ve eğitimin ortaya çıkışı, Osman Hamdi Bey'in Sanayi-i Nefise Mektebi'ni (Güzel Sanatlar Akademisi) kurmasıyla olur. Padişah II. Mahmud'un, resim sanatına olan ilgisi ve resimlerini devlet dairelerine astırması, bir dönüm noktasıdır. 19. yüzyılın ikinci yarısında resimdeki atılımları bilinen Şeker Ahmet Paşa, otoportrenin bilinen ilk örnek (prototip) yapıtlarını ortaya koyar. Halil Paşa ve Feyhaman Duran'm otoportre tarzı resmi geliştirdikleri görülür. 1914 Kuşağı Ressamlar, batılı anlamda figüratif resmi de geliştirirler. Avni Lifij; otoportre tarzı resimde özgün yapıtları vererek, Türk Resim Sanatı içinde, otoportre geleneğinin temellerini atar. 1980'li yıllardan itibaren; Neşe Erdok, Sezai Özdemir gibi ressamlar, Türk Resim Sanatı'ndaki klasik otoportre anlayışının değişimini başlatır. Erdok ve Özdemir'i günümüz genç ressamları izleyerek, kimlik olgusunu ele alan otoportreler üretirler. Otoportre; günümüzde yaşayan sanatçılarımız tarafından, kimliğin ifadesine yönelik bir üretim edimidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Autoportrait is, a glance at artists' internal world. During the creating stage, an artist interprets the nature, objects, symbolic subject as well as attains his humanistic centre, namely his own, through autoportrait. An artist who realizes an autoportrait work also experience the tragedy fact. An artist, through an autoportrait and within the limitation of his own life period, makes his egocentric reflection infinite. In the early period of Turkish Painting, the statues were primary concern rather than painting. Centuries of A.D. 6-7 can be considered to be the advanced painting style for Turks. In the Middle Asia Turkish geographical culture, the mutual interaction among Indian, Chinese and Hellenic cultures is valid. That there were no settled dwelling in Plain culture weakens the improvement of painting. That autoportrait takes place in Turkish Painting as a tradition covers a long period of time. The painting insight in the palaces of Anadolu Selçuk and, in general, the art of painting was not tolerated by the central authorities of Ottoman Empire. After the conquest of Istanbul, cultural relationships were established with Byzantium and then Europe. Although there were Westernizing attempts, the arts of painting and sculpture encountered internal resistance. The appearance of Western painting and education understanding was initiated by the Osman Hamdi Bey's school of Sanayi-i Nefise (Academy of Fine Arts). That Padishah Mahmut II. was interested in painting and had pictures hung state buildings was a milestone. In the second half of the 19th century Şeker Ahmet Pasha, who was known with his progress in painting, produced the first sample (prototype) works of autoportrait. It was observed that Halil Pasha and Feyhaman Duran developed the autoportrait style of painting. The artists of 1914 generation improved the Western-like figurative painting as well. Avni Lifij established the basis of autoportrait convention by producing original works having the insight of autoportrait style. During 1980s, artists such as Neş'e Erdok and Sezai Özdemir have initated the change of classical autoportrait style seen in Turkish Painting. Following Erdok and Özdemir, current young artists have produced autoportraits which consider the identity fact. Autoportrait is an acquisition of production towards the expression of the identity carried out by contemporary living artists. Ill