Süsleme tasarımı açısından İzmir konutlarında döşeme karoları
Floor tiles of İzmir structures in terms of ornamantel design
- Tez No: 337466
- Danışmanlar: PROF. DR. BOZKURT ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
19. yüzyıl ortalarında Fransa?da üretilen süslemeli döşeme karoları ticaret yoluyla Akdeniz ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyaya yayılmıştır. İstanbul, İzmir, Mersin gibi liman kentlerinde yaşayan Levanten aileler aracılığıyla Osmanlı coğrafyasında da kullanım alanı bulan bu dekorasyon elamanı karosiman adıyla tanınmıştır. Döşendikleri mekanları nemden koruyarak çabuk temizlenebilir hijyenik mekanlar yaratan karosimanlar kısa bir sürede günün modası haline gelmiştir. Karosimanlar, okul, hastane, kütüphane gibi kamusal yapılar yanında konutlarda da geniş bir kullanım alanı bulmuştur. İzmir konutlarında hem cephelerin, hem de zeminlerin dekorasyonunda yer alan bu süslemem elemanı farklı form, renk, motif, süsleme tasarımları ve kullanım yerleri açısından İzmir konutlarına kimlikli ve ayrıcalıklı bir görünüm kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
In the middle of the 19th century, ornamental floor tiles manufactured in France spread all over the world especially in Mediterranean countries.This decoration element which also found an area of usage in the Ottoman geography through levantine families is known as cement tile. Cement tiles, which created effaceable hygienic environments by protecting the environments they are tiled from moisture became fashion of the moment after a short time. Besides public places like schools, hospitals, libraries, cement tiles, found a wide area of usage in the residences, too. In the This ornamental element taking place in İzmir residences in the decoration both on the floors and facades made İzmir residences over from the point of different form, colour, motive, ornamental designs and places of use.