Kadın deniz giysilerinin (Mayoların) değişim süreci ve tüketici tercihleri üzerine bir araştırma
A research on the changing process of women's swimsuits and consumer preferences
- Tez No: 450232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tarihsel süreç içerisinde kadın deniz giysilerinin form, malzeme, süsleme ve aksesuar özellikleri açısından geçirdiği değişimin kronolojik olarak incelenmesi ve günümüz kadın tüketicilerinin deniz giysilerine yönelik tercih ve beklentilerinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Deniz giysilerinin tarihi süreçteki gelişim ve değişiminin kronolojik olarak incelendiği ilk bölümde; değişim süreci form, malzeme,süsleme ve aksesuarlar açısından ele alınarak açıklanmıştır. İkinci bölümde ise ölçme aracı ile tüketicilere yöneltilen; yeni deniz giysisi satın alma nedenleri, satın alırken dikkat ettikleri ve etkisinde kaldıkları faktörler, kullanım esnasında karşılaştıkları problemler, kullanım süresi ve satın alma sıklığı ile ilgili sorulara cevap aranmış ve yorumlanmıştır. Türkiye‟deki deniz giysisi kullanan tüm kadın tüketicilerin evreni oluşturduğu araştırmanın örneklem grubunu Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir illerinde bulunan tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen 18 yaş ve üstü 534 kadın tüketici oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler, uzman görüşleri alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen ve pilot uygulama ile gerekli düzeltmeleri yapılan ölçme aracıyla toplanmıştır. Ölçme aracı kadın tüketicilerin deniz giysisi tercih, beklenti ve problemlerini belirlemeye yönelik görsel ve sözel sorulardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women's swimsuit have evolved in terms of form, materials, decorations and accessories. This study examining the evolvement chronologically and determining the preferences and expectations of female consumers about swimsuit consists of two parts. At the first part women swimsuit's evolvement and changes have been examined chronologically. This process has been explained approaching to form, materials, decorations and accessories. At the second part, questions asked to the consumers in order to evaluate their thoughts on swimsuit have been interpreted. Those questions were about the reasons for buying new swimsuit, the factors they are under the influence of and the things they pay attention to while buying, problems they have encountered during use, usage time and frequency of purchase etc. This group consists of 534 female consumers using swimsuits who are over the age of 18 and who have been chosen randomly in Ankara, Antalya, Istanbul and Izmir. The data used in the study have been acquired via assessment and evaluation instrument that the researcher has developed collecting expert opinions and made the necessary corrections with the pilot scheme. This instrument consist of visual and verbal questions in order to determine female consumers'preference, expectations and problems. The results have been calculated using the SPSS 15 program. Percentage and frequency of data have been reckoned. It is aimed that whether this group's demographic characteristics have any statistical connection with the factors while they are purchasing swimsuit, the problems they encounter during use, duration of use, frequency of purchase, color, decoration, patternand model preferrences.