Diferansiye tiroid kanserlerinin yeniden evrelemesinde PET/BT görüntülemenin önemi ve Tg seviyesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The importance of PET/CT imaging in re-staging of differentiated thyroid cancers and evaluation of its relation with Tg levels
  1. Tez No: 337772
  2. Yazar: ZÜBEYDE RANA KAYA DÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. SAİT SAĞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda F-18 FDG PET/BT?nin diferansiye tiroid kanserlerinin tanısında duyarlı bir yöntem olduğuna ilişkin çalışmaların sayısı artmıştır. Bizim retrospektif çalışmamız tiroid kanserli olguların takibinde F-18 FDG PET/BT?nin değeri ve Tg seviyesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla I-131 tüm vücut taraması negatif olup, Tg düzeyi yüksek olan veya Tg düzeyi düşük olmasına rağmen diğer görüntüleme yöntemlerinde şüpheli bulgu tespit edilen 104 diferansiye tiroid kanserli olgunun (28 erkek, 76 kadın) FDG PET/BT görüntülemesi incelendi. Tüm grupta FDG PET/BT?in duyarlılığı % 95,92, özgüllüğü % 87,27, PTD % 87,04, NTD % 96,00, doğruluğu % 91,35 olarak hesaplanmıştır. Tiroglobulin için en iyi kesme değeri 10,4 ng/ml olarak saptanmıştır. Tg düzeyi < 10,4 ng/ml olan grupta FDG PET/BT duyarlılığı % 94,12; özgüllüğü % 91,30; PTD 88,89 ve NTD % 95,45 ve doğruluğu % 92,50; Tg düzeyi ? 10,4 ng/ml olan grupta ise duyarlılık % 96,88; özgüllük % 84,38; PTD % 86,11, NTD % 96,43 ve doğruluk % 90,63 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, FDG PET/BT için tam bir Tg kesme değeri henüz tanımlanmamış olmasına rağmen diferansiye tiroid kanserli olgularda rutin takip algoritması içine alınması gereken değerli bir test olduğu görülmektedir. FDG PET/BT özellikle I-131 akümülasyonu yapma kabiliyetini yitiren olgularda rezidüel tümör ve metastatik odakların araştırılmasına büyük katkı sağlamaktadır. Diferansiye tiroid kanserlerinde FDG PET/BT, Tg düzeyinde şüpheli yükseklik olan olguların değerlendirilmesinde, diğer görüntüleme yöntemleri ile tespit edilen şüpheli lezyonların araştırılmasında, aktif odak varlığını ekarte etmek ve takip kararını daha güvenle alabilmek amacıyla, tedavi seçiminde ve prognoz tayininde değerlidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there have been increasing number of studies indicating that F-18 FDG PET/CT is a sensible method in the evaluation of thyroid cancer. The aim of this retrospective study is to asses the value of FDG PET/CT in the evaluation of thyroid cancer and to asses the relationship between the Tg level and FDG PET/CT. Our study includes review of FDG PET/CT imaging of 104 differentiated (28 males, 76 females) thyroid cancer (DTC) cases of which I-131 whole body imaging was negative and Tg level was high or cases of which Tg level was low but showed suspicious findings in various imaging methods. In FDG PET/CT, overall sensitivity, specifity, PPV, NPV, accuracy were found to be % 95,92, % 87,27, % 87,04, % 96,00, % 91,35 retrospectively. The best cut-off value for Tg is found 10,4 ng/ml. In the group with Tg level