Yaşlı hastalarda D vitamini eksikliğinin total tiroidektomi sonrası hipokalsemi üzerine etkisi
The effect of vitamin D defficiency to hypokalsemy after total thyroidektomy in elderly patients
  1. Tez No: 337771
  2. Yazar: ALİ LEVENT IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BARAN TORTUM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş Tiroid ameliyatı iyi bir anatomik ekspozisyon, dikkatli diseksiyon ve yeterli hemostazın sağlanmasını gerektirir. Güvenli ve etkin tiroid cerrahisinin prensipleri 1873-1883 yıllarında Emil Theodor Kocher ve Theodor Billroth tarafından standardize edilmiş olup bu prensipler günümüzde halen geçerliliğini korumaktadır. Vokal kord paralizisi ve hipokalsemi tiroidektomi sonrası gelişen komplikasyonlar arasında en sık görülenleridir. Hipokalsemi; tirodektomi sonrası sıkça rastlanan, deneyimli cerrahların bile üstesinden gelemediği komplikasyonlardan biri olmakla birlikte insidansı % 1.6-%50 arasında değişmektedir. Amaç Tiroidektomi sonrası hipokalsemi nedeni bir çok faktöre bağlıdır, ve bu faktörler içerisinde paratiroid glandlara iyatrojenik cerrahi travma, cerrahi eksplorasyon alanı genişliği, cerrahi deneyim, hipertiroidizm, retrosternal guatr, boyun disseksiyonu ve tiroid kanseri yer almaktadır. Vitamin D?nin kalsiyum homeostazisi üzerinde kritik rolu bulunmaktadır. Yetersiz serum vitamin D konsantrasyonuna bağlı gelişen hipokalsemi, parathormonda artmaya neden olur.Artan parathormon Kalsitriol?ü artırarak, kemiklerden kalsiyum salınımını, barsaktan kalsiyum emilimini ve böbrekten kalsiyum geri emilimini artırır. Bu çalışmada yaşlı hastalarda vitamin D eksikliğinin, total tiroidektomi sonrası hipokalsemi üzerine etkisini göstermeyi amaçladık. Yöntem ve gereç Çalışmaya İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahisi Servisinde multinodüler guatr ve tiroid kanseri nedeni ile, Ocak 2012 ve Ocak 2013 tarihleri arasında total tiroidektomi ameliyatı yapılan toplam 259 hasta dahil edildi. Tüm hastalar aynı cerrahi ekip tarafından ameliyat edildi. Daha önce herhangi bir nedenle tiroid ameliyatı olmuş ve hastalığın nüksü nedeni ile başvuran, primer hiperparatiroidizm ve kronik böbrek yetmezliği tanısı olan, oral kalsiyum ve vitamin D replasman tedavisi alan, tiroid kanseri nedeniyle boyun disseksiyonu yapılan hastalar çalışma dışında tutuldu. Hastaların demografik bulguları(yaş,cinsiyet, boy, kilo), boyun çevresi, ön tanısı, trakeal kompresyon semptomları dosyaları incelenerek kaydedildi. Operasyondan bir gün önce ölçülen serum vitamin D(25(OH)D3), parathormon(PTH), kalsiyum, fosfor, albumin, alkalen fosfataz, ST3, ST4 ve TSH gibi biyokimyasal verileri hastane sisteminden taranarak kaydedildi. Operasyondan 48 saat sonra ölçülen serum Parathormon(PTH) ve kalsiyum değerleri, en düşük serum PTH ve kalsiyum değerleri esas alınarak tarandı. Hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. Hastalar 65 yaş üstü (Grup 1, s= 49) ve 65 yaş altı(Grup 2, s=210) olmak üzere iki gruba ayrıldı. 65 yaş üstü hastalar yaşlı olarak kabul edildi Operasyon öncesi ölçülen serum vitamin D (25(OH)D3) konsantrasyonu 15 ng/ml?nin altı vitamin D eksikliği olarak kabul edildi. Operasyon sonrası serum kalsiyum konsantrasyonu 8 mg/dl?nin altı hipokalsemi olarak kabul edildi. Bulgular Yapılan çalışmada vitamin D eksikliği olan (vitamin D
Özet (Çeviri)
İntroduction Thyroid surgery is needed a good anatomical exposition, careful dissection and requires the provision of adequate hemostasis. Principles of safe and effective thyroid surgery has been standardized by Emil Theodor Kocher and Theodor Billroth in 1873 and 1883, these principles are still valid today. Vocal cord paralysis and hypocalcemia are the most common complications after thyroidectomy. Hypocalcemia; after thyroidectomy is a frequently encountered complication with the incidence of 50% ranged from 1.6%, even experienced surgeons can not overcome. Purpose Cause of hypocalcemia after thyroidectomy depends on many factors, and these factors are iatrogenic surgical trauma on parathyroid glands, surgical exploration area width, surgical experience, hyperthyroidism, retrosternal goiter,neck dissection and thyroid cancer. Vitamin D has critical role in calcium homeostasis. Hypocalcemia due to insufficient concentration of serum vitamin D, increase parathyroid hormone. İncreased parathyroid hormone, causes an increase in kalsitriole and increasis the release of calcium from the bones, intestinal calcium absorption and calcium reabsorption in the kidney. In this study, vitamin D deficiency in elderly patients, aimed to show the effect of hypocalcemia after total thyroidectomy. Material and Methods A total of 259 patients were included in this study who underwent total thyroidectomy due to multinodular goitre and thyroid cancer between January 2012 and January 2013, in Department of General Surgery of İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty. All patients were operated by the same surgical team. Therefore, any previous thyroid surgery due to recurrence of the disease have been admitted, with the diagnosis of primary hyperparathyroidism and chronic renal failure, oral calcium and vitamin D replacement therapy, thyroid cancer patients who underwent neck dissection were excluded. Patients data (age, gender, height, weight), neck circumference, pre-diagnosis, symptoms of tracheal compression were recorded from files. The day before the operation, serum vitamin D (25 (OH) D3), parathyroid hormone (PTH), calcium, phosphorus, albumin, alkaline phosphatase, FT3, FT4 and TSH as the biochemical data were scanned from the hospital system. Serum PTH (PTH) and calcium levels, based on the low serum levels of PTH and calcium levels were evaluated 48 hours after surgery, Data of the patients were retrospectively analyzed. Patients older than 65 years (Group 1, n = 49) and 65 years old (Group 2, n = 210) were divided into two groups. Elderly patients over 65 years of age were considered as old. Pre-operative serum vitamin D (25 (OH) D3) concentration was lower than 15 ng / ml was defined as vitamin D deficiency. Post-operative serum calcium concentration lower tahn 8 mg / dl were considered to be hypocalcemia. Results In this study, vitamin D deficiency (vitamin D